
Po navedbah evropskih industrijskih združenj se je ameriško kmetijsko ministrstvo že obrnilo na Nemčijo, Italijo, Poljsko in Švedsko. A dobava jajc ne bo tako enostavna. Na eni strani so politične napetosti in napovedi predsednika Donalda Trumpa o carinah, na drugi strani niti Evropa nima tolikšnih presežkov jajc, da bi jih lahko izvažala. Upoštevati je treba še dejstvo, da se bliža velika noč, ko poraba v Evropi zraste.
Ena od večjih ovir pa so higienski standardi in pristopi k preprečevanju okužb s salmonelo. Ameriški predpisi namreč zahtevajo, da se mora sveža jajca razkužiti, nato jih je treba hraniti na hladnem, preden jih postavijo na trgovinske police. V Evropski uniji pa varnostni standardi določajo, da se jajca razreda A prodajajo neoprana in brez daljšega obdobja skladiščenja na hladnem. "Imamo dva pristopa, ki se bolj ne bi mogla razlikovati," je za AP povedal predstavnik nemških rejcev Hans-Peter Goldnik.
Američanom vsak dan primanjkuje 50 milijonov jajc
Američani so povpraševanje poslali tudi na Poljsko, ki je ena večjih evropskih proizvajalk. Po besedah direktorice njihove kmetijske zbornice Katarzyne Gawroske je Američane najbolj zanimalo prav vprašanje čiščenja. V večini držav v EU se namreč jajca ne čistijo, saj obstaja bojazen, da bi s tem odstranili tudi naravne zaščitne prevleke z jajčne lupine, kar poveča dovzetnost na okužbe z drugimi bakterijami.
Kljub temu imajo države nekoliko manevrskega prostora in so že pred desetletji dovolile nekakšne kopeli za jajca v pakirnicah. Na Švedskem je tak proces celo norma. Skandinavci bi torej Američanom lahko prodajali jajca, a so Švedi in Norvežani ZDA že obvestili, da presežka jajc za izvoz nimajo.
Ameriški uradniki so povpraševali tudi po Italiji, kjer pa proizvodnja pokrije le nacionalne potrebe. Prav tako se tudi Italijani soočajo z uničujočimi posledicami ptičje gripe.

Skromna je tudi proizvodnja jajc v Nemčiji, kjer sami pokrijejo 73 odstotkov porabe, medtem kot ostalo uvažajo iz Nizozemske. "Dobimo približno 45 milijonov jajc na dan, v Ameriki pa primanjkuje približno 50 milijonov jajc na dan," je razmere na trgu opisal Goldnik.
Februarja za ducat jajc plačevali več kot osem dolarjev
Evropska ponudba je torej majhna, si je pa ameriško kmetijsko ministrstvo zagotovilo dobavo od Južne Koreje in Turčije. Količine in ostali pogoji dobave niso znani. Podobno Brazilija, kjer sicer izvažajo le dober odstotek jajc, a so izvoz v ZDA že občutno povečali.
Bolj verjetno je, da bo povečan uvoz iz Evrope v ZDA zgolj v obliki prahu ali drugih pripravkov, ki jih je mogoče transportirati posušene ali zamrznjene.
Stanje s ptičjo gripo v ZDA se sicer umirja, v zadnjem mesecu večjega izbruha niso zabeležili, kar se pozna na cenah. Če je bilo februarja za ducat jajc treba odšteti 8,15 dolarja (7,53 evra), je cena konec marca padla na 3,27 dolarja (3,02 evra), so sporočili z ministrstva. Cene bi sicer lahko znova poskočile v času velike noči.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.