V Sudanu so trenutno tri slovenske družine, ki pa po informacijah vodje konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andreja Štera še niso zaprosile za evakuacijo. Ena družina se nahaja v prestolnici Kartum, dve pa v pristaniškem kraju Port Sudan na severovzhodu države, je še dodal Šter.
Kot je pojasnil, se nočejo evakuirati tudi zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo potovanje do kraja, od koder bi lahko bili evakuirani.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Sudanu, še naprej svetuje, naj bodo v varnih prostorih in naj jih ne zapuščajo. Diplomatskega osebja Slovenija v Sudanu nima. MZEZ poudarja, da bo morebitna evakuacija slovenskih državljanov skoordinirana na ravni EU.
Ameriške specialne sile pa so s helikopterji evakuirale približno 70 Američanov, ki so jih s pristajališča pri veleposlaništvu odpeljali na neznano lokacijo v Etiopiji, poroča The Guardian. "Tragično nasilje v Sudanu je že zahtevalo življenja več sto nedolžnih civilistov. To je nesprejemljivo in se mora ustaviti. Vojskujoče se strani morajo nemudoma in brezpogojno uvesti premirje, omogočiti neoviran dostop humanitarne pomoči in spoštovati voljo sudanskega ljudstva," je ob tem dejal ameriški predsednik Joe Biden.
V misiji je sodelovalo več kot 100 pripadnikov ameriških posebnih enot, je novinarjem dejal eden od poveljnikov ameriških sil Douglas Sims. Evakuacijo je ameriška vojska izvedla s pomočjo transportnih helikopterjev, ki so v Kartum prileteli iz Džibutija, kjer imajo ZDA vojaško oporišče.
Britanci pa so sporočili, da bodo svoje diplomate evakuirali takoj, ko bo to mogoče. Ob tem so dodali, da bo ta evakuacija izjemno omejena, saj se bodo osredotočili na majhno število britanskih uslužbencev v Kartumu. "Zaradi vse pogostejših napadov na naša diplomatska predstavništva bomo evakuirali naše uslužbence takoj, ko bo to mogoče. Verjetno bo vsaka evakuacija zaradi majhnega števila osebja v državi zelo omejena. Britanske državljane pa pozivamo, da ostanejo v zakloniščih," so sporočili iz vladnih vrst. Ob tem so dodali, da trenutno ne obstaja noben "namig o tem, da bi bili britanski državljani aktivna tarča oboroženih frakcij".
Iz Pariza so danes potrdili, da so začeli lastno evakuacijo, francosko zunanje ministrstvo pa je ob tem navedlo, da bodo pri tem pomagali tudi ostalim evropskim državljanom in tistim iz "zavezniških partnerskih držav".
Da poteka tudi evakuacija nizozemskih državljanov, je danes prek družbenega omrežja potrdil nizozemski zunanji minister Wopke Hoekstra. Sudan danes skupaj z državljani Združenih arabskih emiratov oz. Turčije zapušča tudi 11 državljanov Srbije. V državi naj bi zaenkrat ostalo nekaj manj kot 100 srbskih državljanov.
Turško veleposlaništvo v Sudanu je medtem sporočilo, da je Turčija v jutranjih urah pričela z evakuacijo po cesti iz južnega mesta Vad Medani. Evakuacijo iz enega predela Kartuma pa so ustavili, saj naj bi v mošeji, ki so jo izbrali kot zbirno točko, odjeknile eksplozije.
Švedski parlament je medtem vladi odobril napotitev do 400 oboroženih sil za evakuacijo državljanov iz Sudana. Italijanski zunanji minister Antonio Tajani pa je danes potrdil, da so vzpostavili stik z vsemi Italijani v Sudanu. Napovedal je tudi bližnjo evakuacijo.
Abdel Fattah al Burhan, poveljnik sudanske vojske, se je strinjal, da bo omogočil evakuacijo številnih diplomatov in državljanov iz več držav. Njegova najava sicer sledi včerajšnji odločitvi vodje paravojaških sil RSF Mohameda Hamdana Dagala, znanega kot Hemedti, da bo zaradi evakuacij odprl sudanska letališča.
Napadi na letališče v prestolnici se kljub obljubam sicer niso ustavili, zato so tuje države za evakuiranje svojih prebivalcev uporabile druge poti. Savdska Arabija je državljane tako uspešno evakuirala okoli 150 državljanov iz pristanišča Port Sudan ob Rdečem morju, Jordanija pa bo za svoje državljane uporabila isto pot.
Včerajšnji spopadi so sicer pomenili kršitev tridnevnega premirja, ki sta ga strani napovedali zaradi praznovanja ramazanskega bajrama.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred tednom dni. V njih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) doslej umrlo več kot 400 ljudi, še okoli 3500 pa je bilo ranjenih.
Vsa prizadevanja mednarodne skupnosti za prekinitev spopadov so bila doslej neuspešna.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.