Namen t. i. washingtonske deklaracije je Severno Korejo odvrniti od napada na svojo južno sosedo, njena vsebina pa se razkriva v času obiska južnokorejskega predsednika Yoon Suk Yeola v Združenih državah.
Trije visoki uradniki Bidnove administracije so za AP News povedali, da sta pomočnika ameriškega predsednika Joeja Bidna in Yoona več mesecev delala na podrobnostih načrta in se strinjala, da morajo biti "občasne" in "zelo jasne demonstracije moči" razširjenih odvračilnih zmogljivosti ZDA bistveni vidik sporazuma.
Z njim želijo ublažiti strahove Južne Koreje, ki jih sproža agresivni program jedrskega orožja Severne Koreje, ter državo odvrniti od ponovnega zagona lastnega jedrskega programa, ki se mu je odrekla pred skoraj 50 leti, ko je podpisala pogodbo o neširjenju jedrskega orožja. ZDA in Južna Koreja se prav tako usklajujeta glede strategije jedrskega odziva v primeru napada severne sosede. Operativni nadzor nad takšnim orožjem bi sicer ostal pod nadzorom ZDA, prav tako pa jedrsko orožje ne bi bilo preneseno na obalo Južne Koreje.
Sporazum ob tem poziva ameriško in južnokorejsko vojsko, naj okrepita skupno usposabljanje in bolje vključita južnokorejska vojaška sredstva v skupna prizadevanja za strateško odvračanje. Južna Koreja bo tudi ponovno potrdila svojo zavezanost Pogodbi o neširjenju jedrskega orožja. Že lani, ko je še kandidiral za predsednika, pa je Yoon pozval k povečani napotitvi ameriških bombnikov, letalonosilk in jedrskih podmornic v Južno Korejo.
Ameriške podmornice z jedrsko oborožitvijo so pristanišča v Južni Koreji pogosto obiskovala v času hladne vojne v poznih 70. letih prejšnjega stoletja. Včasih so njihova pristanišča obiskale tudi do dva- ali trikrat na mesec. Vendar pa so leta 1991 ZDA s Korejskega polotoka umaknile vse svoje jedrsko orožje, leto kasneje pa sta Seul in Pjongjang podpisala skupno izjavo, v kateri sta se zavezala, da nobena ne bo "preizkušala, izdelovala, proizvajala, prejemala, posedovala, shranjevala, nameščala ali uporabljala jedrskega orožja". A ker je Severna Koreja v preteklih letih večkrat kršila to skupno izjavo, se je v Južni Koreji povečala tudi podpora vrnitvi ameriškega jedrskega orožja.
Kljub temu je eden od uradnikov Bidnove administracije opozoril, da vrnitev jedrskih podmornic v južnokorejska pristanišča ne pomeni tudi "vrnitve taktičnega ali katere koli druge vrste jedrskega orožja na Korejski polotok". Predstavniki administracije menijo, da bodo ZDA kvečjemu bolj redno na območje nameščale bombnike in letalonosilke.
Poleg jedrskega odvračanja naj bi Biden in Yoon ter njuni pomočniki razpravljali tudi o vojni v Ukrajini. Bidnova administracija je pohvalila Južno Korejo, ker je Kijevu poslala približno 230 milijonov dolarjev humanitarne pomoči, si pa Združene države želijo, da bi Seul prevzel še večjo vlogo pri pomoči Ukrajini.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.