David Petraeus je dejal, da sicer ni govoril z svetovalcem za nacionalno varnost Jakeom Sullivanom o tem, kakšen bi lahko bi odgovor ZDA na "nuklearno eskalacijo z ruske strani". Ameriški uradniki v zadnjem času namigujejo, da naj bi v Moskvi razmišljali o uporabi jedrskega orožja, poroča britanski Telegraph.
Nekdanji direktor Cie je za ABC News dejal: "Samo hipotetično. Odgovorili bi s kolektivnim odgovorom Nata, ki bi uničil vsako nam vidno rusko konvencionalno silo na bojišču v Ukrajini, prav tako na Krimu, in vsako vojaško ladjo v Črnem morju." Opozorilo Petraeusa sledi po Putinovem opozorilu, da Rusija pri uporabi vseh razpoložljivih sredstev v primeru ogrožanja njene varnosti ne blefira.
Na vprašanje, ali bi ruska aktivacija jedrskega orožja v Ukrajini v vojno vključila tudi ZDA in Nato, upokojeni general odgovarja, da ne bi šlo za primer, ko bi se aktiviral 5. člen severnoatlantske pogodbe o kolektivni obrambi, saj Ukrajina ni članica Nata. Ne glede na to pa bi bil odgovor Nata in ZDA "primeren". Petraeus je priznal, da bi verjetnost, da bi se sevanje razširilo na države Nata, morda lahko razlagali kot napad na članico.
Dodal je, da si seveda nihče ne želi jedrske eskalacije. "Vendar je potrebno pokazati, da to nikakor ni sprejemljivo."
Petraeus ocenjuje, da se je ruski predsednik Vladimir Putin znašel pod velikim pritiskom zaradi vojaških neuspehov na fronti ter nasprotovanja mobilizaciji. Ocenil je, da je ruski predsednik "obupan".
"Resničnost na bojišču, s katero se sooča, je po mojem mnenju nepovratna," je dejal in dodal, da Putina ne more rešiti niti 'šlampasta' mobilizacija niti priključitve in prikrite jedrske grožnje. "Nekoč bo treba to priznati. Na neki točki bo moralo priti do nekakšnega začetka pogajanj in konca vojne." Dodal je, da se lahko razmere za rusko vojsko na bojišču poslabšajo, vendar tudi uporaba taktičnega jedrskega orožja ne bi spremenila poteka bojev. "Toda grožnjo je treba jemati resno."
Iz Kremlja so medtem sporočili, da favorizirajo "uravnotežen pristop", kar zadeva jedrsko orožje, ki ni osnovan na emocijah. Gre za odziv na besede čečenskega voditelja Ramzana Kadirova, ki se je zavzel za uporabo taktičnega jedrskega orožja v Ukrajini, poroča Reuters.
Medtem pa britansko obrambno ministrstvo meni, da je malo verjetno, da bi Rusija lahko uporabila jedrsko orožje v Ukrajini. Obrambni minister Wallace je dejal, da kljub temu, da je uporaba jedrskega orožja del vojaške doktrine, ni verjetno, da bi Putin zaigral na to karto, saj bi bilo to povsem nesprejemljivo za njegove zaveznike na Kitajskem in v Indiji.
Senator Marco Rubio meni, da ima Putin dve možnosti, in sicer vzpostavitev obrambnih linij ali pa izgubo ozemlja. Rubio je dejal, da je "povsem verjetno", da bi ruske sile lahko napadle točke, na katerih orožje z zahoda prihaja v Ukrajino, vključno z letališči na Poljskem. "Najbolj me skrbi ruski napad na ozemlje Nata, na primer na poljska letališča ali pa katere druge lokacije, ki so namenjene distribuciji pomoči."
"Nato bi se na to moral odzvati. Kako bo to storil, je odvisno od narave in obsega napada," je dejal po poročanju Telegrapha. Glede nevarnosti jedrske vojne pa je dejal, da je tveganje danes verjetno večje, kot je bilo pred mesecem dni.
KOMENTARJI (1920)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.