ZDA bodo na priporočilo ameriškega obrambnega ministra Lloyda Austina Ukrajini poslale 31 abramsov, je naznanil Biden, pri čemer je ameriške tanke označil za najzmogljivejše tanke na svetu. Dodal je še, da bodo ZDA Ukrajini zagotovile tudi ustrezno usposabljanje.
Za številko 31 se je odločil, ker gre za število tankov v ukrajinskem tankovskem bataljonu, je pred Bidnom novinarjem razložil predstavnik njegove vlade.
"Ukrajinci potrebujejo trajne zmogljivosti za odvračanje in obrambo pred rusko agresijo," je dejal Biden
Prav tako je potrdil, da je v jutranjih urah opravil petstranski telefonski pogovor z voditelji Velike Britanije, Francije, Nemčije in Italije, ter zatrdil, da so pri zaščiti Ukrajine popolnoma enotni.
Biden je še dejal, da bo trajalo več mesecev, preden bodo tanki Abrams prispeli v Ukrajino. "Za dostavo tankov bo potrebno nekaj časa," je dejal.
Do napovedi ameriškega predsednika prihaja po tem, ko je Berlin danes po večmesečnem oklevanju odobril dobavo leopardov drugim državam in se zavezal, da bo Ukrajini tudi sam dostavil 14 tankov Leopard 2A6.
"Ne gre za ofenzivno grožnjo Rusiji"
"Današnja najava gradi na trdem delu in zavezah držav po svetu pod vodstvom ZDA za pomoč Ukrajini pri obrambi suverenosti in ozemeljske celovitosti. Za to gre. Za pomoč Ukrajini pri obrambi svojega ozemlja. Ne gre za ofenzivno grožnjo Rusiji. Če bi se ruske enote vrnile v Rusijo, kamor sodijo, bi bila ta vojna končana," je dejal Biden.
Zavezniki Ukrajine so se za pomoč s tanki odločili zaradi pričakovane nove ruske ofenzive.
Ob zavrnitvi skrbi Rusije, da gre za širjenje konflikta, je Biden tudi izpostavil, da zveza Nato skupaj z drugimi zavezniki ostaja enotna glede Ukrajine.
Biden je tudi čestital ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu za rojstni dan. "S teboj bomo, dokler bo potrebno," je zagotovil Biden. Zelenski že dlje časa prosi Zahod, naj Ukrajini pomaga s tanki.
Prvi odziv Zelenskega: Pomemben korak na poti do zmage
Zelenski se je že odzval na odločitev ZDA in se zahvalil Bidnu ter Američanom za pomoč. "To je pomemben korak na poti do zmage. Danes je svobodni svet združen kot še nikoli prej, vse za skupen cilj - osvoboditev Ukrajine," je zapisal na Twitterju.
Poleg ameriške še pošiljka iz Nemčije, Velike Britanije in Poljske
Nemčija bo poslala 14 svojih leopardov, Velika Britanija bo poslala 12 tankov challenger 2, Poljska namerava poslati nemške leoparde iz svojih zalog. Skupaj z ameriškimi abramsi pa bo tankov precej manj kot 300, kolikor bi jih želel Zelenski.
Na vprašanje, zakaj je čakal tako dolgo in ali je spremenil stališče zaradi Nemčije, pa je Biden odgovoril, da je želel zagotoviti, da bodo zaveznice glede tega enotne.
Nemčija je več mesecev oklevala z napotitvijo tankov, ker bo največje breme uvodoma padlo nanjo in na druge evropske zaveznike. Ukrajina bo najprej dobila tanke iz Evrope, dostava ameriških pa se bo zavlekla.
Biden je pred najavo dobave ameriških tankov po telefonu govoril z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, britanskim premierjem Rishijem Sunakom in italijansko premierko Giorgio Meloni.
Za kakšne tanke gre?
Ameriške tanke M1 Abrams, ki jih bodo ZDA poslale Ukrajini, odlikuje predvsem močan oklep iz jekla in osiromašenega urana, ki povečuje varnost štiričlanske posadke pred sovražnim ognjem. Za bojišča v Ukrajini so ti tanki sicer manj primerni od nemških leopardov, predvsem zato, ker delujejo na kerozin in ne na cenejše in dostopnejše dizelsko gorivo.
Tank M1 Abrams tehta do 75 ton, odvisno od različice, zato ni veliko mostov, ki ga prenesejo.
Ameriški tank, ki nosi ime po generalu iz vietnamske vojne Creightonu Abramsu in stane okoli devet milijonov dolarjev, je tudi precej bolj zapleteno vzdrževati kot druge tanke, vzdrževanje pa zahteva posebej izurjeno osebje. To je Pentagon doslej izpostavljal kot glavni razlog, zakaj ni bil naklonjen pošiljanju abramsov Ukrajini.
Doseže lahko hitrost 67,5 kilometra na uro, opremljen pa je tudi s posebnimi dimnimi bombami
Najodmevnejši spopad med ameriškimi abramsi in tanki ruske izdelave se je zgodil v času prve zalivske vojne proti Iraku, ko so ameriški vojaki iraške tanke uničevali kot po tekočem traku, pri tem pa sami niso bili v večji nevarnosti.
Tank M1 abrams je nadomestil tank M60, od leta 1980 pa ga proizvaja podjetje Chrysler Defense, ki se je kasneje preimenovalo v General Dynamics Land Systems. Uporablja ga ameriška kopenska vojska in marinci, obstajajo pa tri glavne različice - M1, M1A1 in M1A2.
Doseže lahko hitrost 67,5 kilometra na uro, njegov obseg delovanja pa je 426 kilometrov. Oborožitev je klasična s 120 milimetrskim topom in dvema težkima strojnicama. Vendar pa prednjači z oklepom chobham in elektroniko, ki mu omogoča, da zadane sovražnika mimo skoraj vseh ovir v vseh vremenskih razmerah.
Prav zaradi tega je drag ter zahteva drago in zapleteno vzdrževanje. Opremljen je tudi s posebnimi dimnimi bombami za motenje sovražnikovega sistema za merjenje.
Poveljnik tanka lahko avtomatično spremlja vse svoje in sovražne tanke, sistem pa vsebuje številne varovalke, tako da lahko deluje tudi, če se kaj pokvari. Glavna razlika med abramsom in drugimi zahodnimi tanki v primerjavi z ruskimi pa je v skladiščenju streliva.
Abramse bi moral že zamenjati nov tank XM1202, a so se mu še pred začetkom uporabe odpovedali zaradi raznih težav in se odločili, da bodo vztrajali pri posodabljanju abramsov.
ZDA so abramse med drugim prodale Egiptu, Kuvajtu, Savdski Arabiji, Avstraliji in Iraku, vendar ti tanki niso opremljeni enako kot za ameriško vojsko.