Superjahta Amadea, ki je vredna okoli 325 milijonov evrov, je na Fidži prispela sredi aprila, tamkajšnja policija pa jo je kmalu po prihodu zasegla. Sodnik v prestolnici Suva je zdaj odločil, da lahko ameriške oblasti zasežejo jahto, a je svojo odločitev zadržal vsaj do petka, saj se lahko obramba še pritoži.
Eno ključnih vprašanj ostaja, kateri od dveh ruskih oligarhov je lastnik jahte. Le eden se namreč sooča s sankcijami. ZDA trdijo, da je pravi lastnik jahte Sulejman Kerimov, ki so ga Američani leta 2018 sankcionirali zaradi domnevnega pranja denarja, po ruski invaziji na Ukrajino pa je bil deležen novih sankcij zaradi tesnih vezi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Kerimov je obogatel z vlaganjem v ruskega proizvajalca zlata Polyus, revija Forbes pa je njegovo premoženje ocenila na 14,5 milijarde dolarjev (13,7 milijarde evrov).
Obramba na drugi strani trdi, da je pravi lastnik ladje Eduard Khudainatov, nekdanji predsednik in izvršni direktor Rosnefta, ruskega naftnega in plinskega podjetja v državni lasti. Khudainatov se je za razliko od drugih oligarhov do zdaj uspel izogniti sankcijam.
Kot pri mnogih superjahtah je sicer dejansko lastništvo težko ugotoviti, na papirju pa je plovilo registrirano na Kajmanskih otokih in je v lasti podjetja Millemarin Investments Ltd. Njihovi odvetniki na sodišču trdijo, da je podjetje zakoniti lastnik plovila, dejanski lastnik pa je Khudainatov. Toda Američani so na drugi strani prepričani, da je lastnik Kerimov.
Ameriško pravosodno ministrstvo je marca napovedalo ustanovitev skupine zveznih agentov in tožilcev za preganjanje bogatih Rusov ali tistih, ki sodelujejo pri ruski invaziji na Ukrajino. Ekipa, imenovana Task Force KleptoCapture, je bila ustanovljena za zaseg premoženja, ki pripada oligarhom, z namenom pritiska na Rusijo, naj konča vojno.
Po tem, ko je jahta aprila prispela na Fidži, je višje sodišče v Suvi odredilo, da Amadea ne sme zapustiti otoka, dokler ne bo ugotovljena utemeljenost naloga za zaseg, ki so ga izdale ZDA. Za zdaj je jahta še vedno zasidrana v fidžijskem pristanišču skupaj s 25-člansko posadko.
Ameriško veleposlaništvo v Suvi je pred tem v izjavi dejalo, da ZDA tesno sodelujejo z zavezniki in partnerji po vsem svetu, da bi Rusiji povzročile stroške zaradi vojne v Ukrajini. "Še naprej krepimo pritisk na Putinove oligarhe in sodelujemo z zavezniki ter partnerji, da bi sledili koruptivnim pridobitvam nekaterih posameznikov, ki so Putinu najbližji," so sporočili z veleposlaništva.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.