Po besedah italijanskih varnostnih organov gre za največji zaseg amfetaminov na svetu. Več kot 84 milijonov tablet captagon je policija prestregla na poti iz Sirije na evropski trg. Kot je povedal vodja operacije Domenico Napolitano, je bila droga zelo dobro skrita in je skenerji v pristanišču niso zaznali. "A vedeli smo, da nekaj prihaja, saj smo prisluškovali članom lokalne mafijske združbe Camorra," je pojasnil Napolitano, ki dodaja, da Camorra pripelje droge v Italijo, nato pa si prilasti večje količine denarja za distribucijo droge po vsej Evropi.
Napolitano je medijem še razkril, da se je med epidemijo koronavirusa, ko je bila večina držav 'v karanteni', proizvodnja in distribucija sintetičnih drog v Evropi ustavila, zato se je veliko preprodajalcev preusmerilo v Sirijo, kjer se zdi, da se proizvodnja ni ustavila.
Tabletke so imele označbo captagon, kar je ime droge, s katero prekupčuje IS in je znana tudi pod nazivom droga džihadistov. Prisotna je predvsem na Bližnjem vzhodu, z njo pa se poslužujejo džihadisti, saj droga med drugim omogoči uporabniku, da se počuti bolj pogumnega in močnega. ISIS tabletke tudi prodaja in tako financira svoje aktivnosti.
Podoben simbol - dva polmeseca - so našli preiskovalci pri teroristih med napadom na Bataclan v Parizu leta 2015 in v skrivališčih ISIS na Bližnjem vzhodu. Savdska Arabija letno zaseže 55 milijonov tablet, kar je verjetno le 10 odstotkov vseh tablet, ki jih pretihotapijo v kraljestvo.
Tableta captagon, blagovna znamka sintetičnega stimulansa fenetilin je bila prvič izdelana v 60. letih prejšnjega stoletja za zdravljenje hiperaktivnosti, narkolepsije in depresije, vendar so jo v večini držav prepovedali v 80. letih, saj je povzročala zasvojenost.
Droga je poceni in preprosta za izdelavo, sestavine so namreč enostavne in pogosto zakonite. A prodaja se po občutni višji ceni. V Veliki Britaniji ena tabletka stane okoli 17 evrov, poroča Guardian.
Kot je dejal Napolitano, je vse v rokah mafije Camorra. Milijardo evrov vredna pošiljka ne more zapustiti pristanišča brez njihovega vedenja, dodaja. Vodja finančne policije v Neaplju Gabriele Failla je za CNN povedal, da so verjetno poleg Camorre pri nakupu droge sodelovale še ostale kriminalne združbe. Preprodajalci običajno ne kupijo toliko droge naenkrat, saj je preveč tvegano, je še pojasnil Failla.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.