Italija se že nekaj dni spopada z vročinskim valom, ki se samo še stopnjuje, trajal pa naj bi skupno vsaj dva tedna. Huda vročina je že terjala najmanj eno življenje. V torek je namreč v bolnišnici umrl 44-letni cestni gradbeni delavec.
Moški je okoli poldneva v kraju Lodi na severu Italije delal v eni izmed ulic, kjer naj bi risal cestne talne označbe, ko se je naenkrat pred sodelavci zgrudil in padel na tla. Ulica je prekrita z betonom, v bližini ni dreves ali sence, temperatura pa je v času dogodka presegla 40 stopinj Celzija, poročajo italijanski mediji.
Sodelavci so mu takoj priskočili na pomoč, uporabili so defibrilator in poklicali zdravniško pomoč. Kljub temu, da so ga v nekaj minutah odpeljali v bližnjo bolnišnico, pa so zdravniki kmalu potrdili, da je umrl zaradi zastoja srca. Smrt so pripisali izpostavljenosti visoki vročini.
"To smrt bi lahko preprečili," je po poročanju portala Italy24 dejal Salvatore Cutaia iz regionalnega sindikata delavcev gradbene in lesne industrije FENEALUIL. Opozoril je, da številna podjetja ne upoštevajo podnebnih vidikov pri varnosti pri delu. "Podnebje povzroča nesreče in celo smrt, ta smrt ni naključje," je poudaril in dejal, da obstajajo ukrepi, s katerimi se lahko izognemo takšnim dogodkom sredi vročinskega vala. "Na žalost pa ti ukrepi niso bili izvedeni in zdaj žalujemo za 44-letnim delavcem, ki je zgolj opravljal svoje delo," je dodal in pozval k strožjim kaznim v primerih, ko je podjetje odgovorno za smrt, ki bi se ji lahko izognili.
"Soočamo se z valom ekstremne vročine, ki je neznosna. Morda bi morali v najbolj vročih urah sprejeti vse učinkovite varnostne ukrepe, da se izognemo takšnim tragedijam," je na Twitterju zapisal italijanski politik Nicola Fratoianni, ki se zavzema za boljšo zakonodajo za zaščito delavcev v času vročinskega vala.
Zdravstveni delavci so imeli več dela zaradi vročine tudi v Rimu, kjer naj bi se onesvestilo ali omagalo več turistov.
Območje visokega zračnega tlaka, ki so ga poimenovali Kerber, je v delih južne Evrope temperature potisnil proti 45 stopinjam Celzija. Anticiklon, ki izvira iz Sahare, bi lahko v Španiji, Italiji, Franciji, Grčiji in Turčiji celo podrl temperaturne rekorde. Na severu Afrike bi lahko temperature dosegle celo 50 stopinj Celzija.
V delih Španije, Italije in Francije so izdali opozorila zaradi visokih temperatur. Ljudi pozivajo k previdnosti in izogibanju fizičnim naporom na vročini.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.