Protestniki so se v nedeljo zvečer zbrali pred rezidenco libijskega premierja, ki so jo skušali zažgati, obenem pa so zahtevali odstop Abdula-Hamida Dbeibeha. Premier je sicer sporočil, da je ministrico zaradi srečanja začasno odstavil in da bodo proti njej uvedli preiskavo.
Parlament, ki ima sedež na vzhodu Libije, je pozval k izrednemu zasedanju danes, na katerem bi razpravljali o "etičnem zločinu proti libijskemu ljudstvu", kot so poimenovali srečanje ministrice z izraelskim kolegom.
Libijsko zunanje ministrstvo je sicer zanikalo, da je ministrica vodila uradne pogovore z Elijem Kohenom, češ da je bilo srečanje v Rimu prejšnji teden naključno, neuradno in ni bilo dogovorjeno vnaprej. Poudarili so, da se ministrica ni želela srečati z nobenim predstavnikom Izraela. V izjavi, ki so jo objavili na spletni strani, so še zapisali, da v celoti zavračajo kakršno koli normalizacijo odnosov z Izraelom.
Izraelsko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da sta ministra govorila na srečanju v Rimu, ki ga je gostil italijanski zunanji minister Antonio Tajani, in da je šlo za prvo diplomatsko pobudo med državama.
Po libijski zakonodaji iz leta 1967 je sicer za kakršno koli sodelovanje z Izraelom predvidena kazen do devet let zapora.
Z nafto bogata severnoafriška država je po padcu Moamerja Gadafija zapadla v državljansko vojno, v kateri so se številne milice in politični tabori borili za moč in vpliv. Trenutno se za oblast v državi borita dve vladi, vsa diplomatska prizadevanja za mirno rešitev spora pa so propadla.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.