Decembra so se v Sloveniji v 30 dneh tla stresla več kot 60-krat, najmočneje v torek ob 12.19 uri. Takšni potresi za območje, na katerem živimo, niso nič nenavadnega.
"Robovi potekajo preko Apeninov, Alp in nazaj prek Dinarskega gorovja. Zato so tukaj najmočnejši potresi. Zaradi teh napetosti je zemljina skorja razpokana od prelomov, močno prelomljena je tudi Slovenija," pravi seizmolog Andrej Gosar.
Najmočneje se je pred dobrega pol tisočletja pri nas streslo v bližini Idrije, magnitudo tega potresa strokovnjaki danes ocenjujejo na 6,8, kar je celo malenkost več od včerajšnjega potresa na Hrvaškem.
Kar težko je verjeti, da so popolnoma uničene stavbe in izgubljena življenja posledica tektonskega premika, ki ga strokovnjaki merijo v centimetrih. "Pri potresu, ki se je denimo zgodil v Bovcu leta 1998, se je en del zemeljske skorje premaknil za okoli 20 centimetrov," pravi Jure Bajc z ljubljanske pedagoške fakultete.
Potresov seizmologi sicer ne morejo napovedovati, lahko pa na podlagi preteklih potresov določijo bolj oziroma manj rizična območja.
"V Sloveniji so to predvsem tri območja, in sicer Posočje, osrednjeslovensko območje in pa območje Brežic. Na območju Ljubljane lahko pričakujemo potres take magnitude," opozarja Gosar. Na to moramo biti dobro pripravljeni, opozarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.