"Ugrabitev letala in aretacija dveh potnikov sta nekaj povsem nesprejemljivega. Začeli bomo razpravljati o uvedbi sektorskih in gospodarskih sankcij," je ob prihodu na neformalno zasedanje povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da bodo govorili o implementaciji sankcij proti Belorusiji, za katere so se v začetku tedna zavzeli voditelji EU na vrhu v Bruslju. Ti so med drugim pozvali k prepovedi prometa v zračnem prostoru EU in uporabe evropskih letališč za beloruska letala. Zavzeli so se tudi za takojšnjo izpustitev opozicijskega aktivista Romana Protaseviča in njegove partnerke, ki so ju pridržali v Minsku. AFP poroča, da bi EU s sankcijami lahko ciljala na ključni izvoz iz Belorusije, vključno s kalijevimi gnojili in plinom.
Nemški zunanji minister Heiko Maas se je medtem ob prihodu na zasedanje zavzel za stroge sankcije proti Belorusiji. "Jasno je, da se ne bomo zadovoljili z majhnimi koraki sankcioniranja, ampak da želimo s sankcijami močno prizadeti gospodarsko strukturo in plačilni promet v Belorusiji," je poudaril. Dejal je, da mora beloruski predsednik Aleksander Lukašenko razumeti, da je čas dialoga mimo. EU kot prvi znak s strani Belorusije pričakuje izpustitev več kot 400 političnih zapornikov.
Ministri so razpravljali tudi o odnosih med EU in Afriko. V ospredju pogovorov so bile priprave na šesti vrh EU in Afriške unije, s poudarkom na krepitvi političnih in gospodarskih odnosov. V okviru razprave o razmerah v vzhodni soseščini so govorili o krepitvi vloge EU pri reševanju zamrznjenih konfliktov v regiji. Pred Borrellovim obiskom v jugovzhodni Aziji pa bodo ministri predstavili konkretne predloge k strategiji EU za indo-pacifiško regijo. Med kosilom se jim je pridružil jordanski zunanji minister Ajman Safadi, s katerim so govorili o razmerah na Bližnjem vzhodu, predvsem v izraelsko-palestinskem konfliktu po nedavno sklenjenem premirju.
Slovenski zunanji minister Anže Logar je ob prihodu na zasedanje pozdravil prizadevanja portugalskega predsedstva Svetu EU, da bi bili odnosi med EU in Afriko visoko na dnevnem redu unije. Izpostavil je še vprašanje indo-pacifiške regije, ki bo zelo pomembno tudi v času slovenskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici leta. Napovedal je, da bo prihodnji gymnich, to je neformalno srečanje zunanjih ministrov članic unije, v začetku septembra v Sloveniji.
V portugalski prestolnici se v okviru dvodnevnega neformalnega zasedanja sestajajo tudi obrambni ministri, ki bodo med drugim govorili o strateškem kompasu. Na srečanju bo sodeloval tudi slovenski obrambni minister Matej Tonin.
Zaradi razmer v Belorusiji odpovedali let iz Pariza v Moskvo
Let letalskega prevoznika Air France med Parizom in Moskvo so odpovedali zaradi razmer v Belorusiji, saj prelet njenega zračnega prostora letalskim prevoznikom odsvetujejo, potem ko so oblasti prestregle letalo na rednem letu.
"Air France potrjuje odpoved leta AF1154 na liniji Charles de Gaulle–Moskva zaradi operativnih razlogov, povezanih z izogibanjem zračnemu prostoru Belorusije, kar zahteva odobritev ruskih oblasti za vstop v njihov zračni prostor," je včeraj dejal tiskovni predstavnik družbe. "Posledično je bil odpovedan tudi povratni let AF1155. Obžalujemo neprijetnosti, ki so nastale pri tem. Osebje Air France je potnike pobralo na postajališčih Pariz – Charles de Gaulle in Moskva. Ponudili so jim kasnejši let ali povračilo stroškov," je dodal isti vir.
Letalo na letu 1154 bi moralo v sredo ob 10.20 vzleteti iz Pariza in pristati na moskovskem letališču Šeremetjevo ob 15. uri. Air France navaja, da so danes in v petek med Parizom in Moskvo predvideni novi leti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.