Francija, ki je druga največja proizvajalka vina na svetu (takoj za Italijo), letos pričakuje zgodovinsko majhen pridelek vina. Po napovedih francoskega ministrstva za kmetijstvo bodo francoski vinarji letos pridelali do 30 odstotkov manj vina kot lani.

Že zdaj je jasno, da bo proizvodnja manjša kot v letih 1991 in 2017, ko so francoski vinogradi nazadnje utrpeli škodo zaradi pozne pozebe. "Za zdaj kaže, da bo pridelek primerljiv s tistim iz leta 1977, ko so ga zmanjšali tako uničujoča pozeba kot spomladanski nalivi," so sporočili s francoskega ministrstva za kmetijstvo.
Minister za kmetijstvo Julien Denormandie je letošnjo spomladansko pozebo označil za "najverjetneje največjo kmetijsko katastrofo začetka 21. stoletja".
Pozeba, ki je bila v Franciji več noči zgodaj aprila, je povzročila ogromno škodo na vinogradih po vsej državi. Prizadete so bile tudi najbolj znane in prestižne vinske regije Bordeaux, Burgundija in Šampanja. Pridelek dodatno zmanjšujejo še močni poletni nalivi, ki so marsikje povzročili, da se je na trtah razrasla plesen.
Ves letošnji pridelek naj bi tako po pričakovanjih znašal od 32,6 do 35,6 milijona hektolitrov.

Je pa zaradi dolge zime letošnje grozdje začelo rasti kakšnih 10 do 14 dni pozneje kot sicer, kar nekatere vinarje navdaja z upanjem, da bo morda pridelek boljši od pričakovanega. Zgodnja trgatev se namreč šele začenja, medtem ko se je lani začela že konec julija.
Pozeba pa ni močno prizadela le francoskih vinogradnikov, pač pa tudi pridelovalce kivijev, marelic, jabolk in drugega sadja, pa tudi druge kmete, med drugim pridelovalce oljne repice. Tudi pridelek marelic bo predvidoma najslabši v zadnjih štirih desetletjih, glede na povprečje zadnjih pet let pa bo prepolovljen.
Se bodo vina podražila?
Za zdaj večjih podražitev zaradi slabe letine vsaj pri šampanjcu ni za pričakovati, saj proizvajalci vina dobro načrtujejo zaloge iz prejšnjih sezon.
"Vinarji se letos soočajo s hudimi težavami. Izgubljenega pridelka ne moremo nikoli nadomestiti z višjimi tržnimi cenami," je dejal Jerome Despey, vinar in vodja odbora vinarjev pri francoski kmetijski zbornici FranceAgriMer.
Na cene na trgu vin bodo morda vplivali tudi morebitni novi ukrepi zaradi pandemije covida-19.
Nekoliko bolje od francoskih so jo odnesli italijanski vinarji, a tudi ti napovedujejo, da bo letošnja letina za do 10 odstotkov slabša od lanske.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.