Direktor ameriškega proizvajalca električnih vozil Tesla Elon Musk je marca napovedal, da so ob nakupu avtomobilov začeli sprejemati plačila v kriptovaluti bitcoin. Odločitev je sprožila val kritik, tako različnih okoljevarstvenikov kot tudi vlagateljev. Že februarja je proizvajalec električnih avtomobilov razkril, da je kupil okoli 1,5 milijarde dolarjev (1,24 milijarde evrov) te največje digitalne valute.
Kot kaže, si je v četrtek podjetje nekoliko premislilo."Zaskrbljeni smo zaradi hitro naraščajoče uporabe fosilnih goriv za pridobivanje bitcoinov in izvedb transakcij," je zapisal Musk in dodal, da je še posebej zaskrbljujoča velika uporaba premoga, ki ima med gorivi najslabše emisije. Opozoril je, da so kriptovalute dobra ideja, a da ne smemo dopustiti, da bi z njimi škodili okolju.
Dejal je še, da proizvajalec električnih avtomobilov ne bo prodal nobenega bitcoina in da ga namerava uporabiti za transakcije, takoj ko rudarstvo preide na uporabo bolj trajnostne energije.
Tržni analitiki to potezo vidijo kot poskus Tesle, da bi pomiril vlagatelje, ki so osredotočeni na podnebne spremembe in trajnost. "Okoljska, socialna in korporativna uprava (ESG) so zdaj glavna motivacija za številne vlagatelje. Tesla, kot podjetje, ki naj bi se osredotočalo na čisto energijo, morda želi izboljšati svoje delovanje na področju okoljevarstva ESG," je za BBC dejala Julia Lee iz investicijskega podjetja Burman Invest.
"Toda ciniki bi lahko trdili, da je to le še ena poteza Elona Muska, da bi vplival na trg kriptovalut, kar je že večkrat storil," je dodala.
Prejšnji mesec je Tesla javnosti sporočila, da je dobiček v prvih treh mesecih leta 2021 znašal 438 milijonov dolarjev (362 milijonov evrov), medtem ko je lani znašal 16 milijonov dolarjev (13 milijonov evrov). Na razliko v dobičku naj bi vpivala tudi prodaja z bitcoini in usmerjenost v skrb za okolje.
Musk je bil eden najodmevnejših zagovornikov kriptovalut na svetu, saj je pogosto tvital o bitcoinu in digitalni valuti dogecoin. Njegovi tviti v zadnjih mesecih so pripomogli tudi k temu, da je dogecoin, digitalna valuta, ki se je začela zgolj kot šala na družbenih omrežjih, postal četrta največja kripto valuta na svetu.
Kakšni so podnebni pomisleki glede bitcoina?
Bitcoin ustvarjajo rudarji, ki z zmogljivimi računalniki tekmujejo med seboj za reševanje zapletenih matematičnih ugank. Gre za energetsko intenziven postopek, ki se pogosto opira na električno energijo, proizvedeno s fosilnimi gorivi, zlasti premogom.
Musk je dejal tudi, da je poraba energije v zadnjih nekaj mesecih "noro visoka" in priložil graf, ki naj bi njegove besede dokazoval.
Prevlada kitajskih "rudarjev" bitcoinov in pomanjkanje motivacije za prehod s poceni fosilnih goriv na dražje obnovljive vire energije pomeni, da hitrih rešitev glede emisij ni.
Glede na nedavne raziskave kar 75 odstotkov rudarjenja bitcoinov poteka na Kitajskem. Študija je pokazala, da je ogljični odtis kriptovalute velik kot eno od 10 največjih mest na Kitajskem. Tako je zato, ker rudarji bitcoinov večino časa uporabljajo električno energijo, proizvedeno s fosilnimi gorivi – predvsem premogom, v deževnih poletnih mesecih pa se preusmerijo na obnovljive vire energije, večinoma na hidroelektrarne.
Podporniki bitcoina na drugi strani poudarjajo, da tudi glavni finančni sistem z milijoni delavcev in računalniki v klimatiziranih pisarnah porablja velike količine električne energije, ki jo običajno proizvajajo s fosilnimi gorivi.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.