"Deset otrok z levkemijo je umrlo," je sporočilo ministrstvo za zdravje upornikov Huti. Sporočili so, da se je začela preiskava incidenta, vso krivdo za smrt pa so pripisali savdskim koalicijskim silam, ki so povzročile pomanjkanje razpoložljiv zdravil.
Dodali so, da naj bi v injekcijah, ki so jih dajali otrokom, odkrili "bakterijo".

Družina enega od umrlih otrok je povedala, da je njihov sin po pretečeni kemoterapiji čutil bolečine in krče, pet dni pozneje pa je umrl. "Najslabše je bilo, da je uprava bolnišnice poskušala prikriti resnico pred nami," je dejal dečkov oče, ki je želel ostati neimenovan zaradi njegove varnosti in varnosti njegove družine.
Težave pri zagotavljanju zdravstvenih storitev se odražajo v poslabšanju zdravstvenih rezultatov. Poročanje o zdravstvenem stanju Jemencev kaže na vse slabše zdravstvene razmere. Ti vključujejo visoko stopnjo podhranjenosti otrok, nizko stopnjo imunizacije in izbruhe nalezljivih bolezni. Vse hujše razmere še posebej prizadenejo zdravje mater in otrok, zadnje ocene pa kažejo, da vsaki dve uri umre ena mati in šest novorojenčkov. Poleg tega so konflikti neposredno vplivali na zdravje prebivalstva in so zdaj na tretjem mestu glede na glavni vzrok smrti v Jemnu, takoj za ishemično boleznijo srca in motnjami novorojenčkov.
Uničujoči spopad v Jemnu, ki zdaj vstopa v osmo leto, je povzročil eno najhujših humanitarnih kriz na svetu in ubil več kot 150.000 ljudi.
Neuspeh pri podaljšanju premirja v začetku oktobra nakazoval, da se bo po šestmesečnem zatišju spopadov ponovno začelo prelivanje krvi. Hutiji so za pogajanja krivili ZN, ki so omogočili pogovore o prekinitvi ognja, medtem ko je ameriški odposlanec v Jemnu obtožil uporniško skupino, da je uničila mirovna pogajanja v zadnjem trenutku.
Sile Hutijev, ki jih podpira Iran, so leta 2014 zavzele dele severnega Jemna in Sane, vlado pa potisnile v izgnanstvo. Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije – ki je vključevala Združene arabske emirate - je naslednje leto posredovala, da bi poskušala na oblast vrniti mednarodno priznano vlado.
Jemen se sooča z rednimi izbruhi bolezni, vključno s kolero, davico, noricami, zaradi česar je zdravstveni sistem države, ki je že tako obremenjen zaradi dolgoletnega premajhnega vlaganja ter pomanjkanja zalog in opreme, pahnjen v propad. Poleg tega je polovica zdravstvenih objektov poškodovanih, uničenih ali ne delujejo več.
V Jemnu večina prebivalcev nima dostopa do zdravstvene oskrbe zaradi uničenja zdravstvenih ustanov na njihovih območjih ali zaradi pomanjkanja finančnih sredstev. Vsaka nova zdravstvena kriza še dodatno obremeni že tako preobremenjene in premalo zmogljive zdravstvene ustanove.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.