Dolgoletni kritik ruskega predsednika Vladimirja Putina je avgusta 2020 zbolel na letalu, iz Sibirije pa so ga nato evakuirali v berlinsko bolnišnico. Tam so nemški vojaški strokovnjaki ugotovili, da je bil Aleksej Navalni zastrupljen s kemičnim živčnim strupom iz skupine novičok. Pet mesecev po zastrupitvi in zdravljenju v Nemčiji se je opozicijski voditelj vrnil v domovino, kjer pa so ga ruske oblasti ob pristanku v Moskvi aretirale.
Evropsko sodišče za človekove pravice je zdaj odločilo, da preiskava ruskih organov ni bila transparentna in ni upoštevala pravice žrtve do sodelovanja v postopku, poroča Politico. Prav tako niso raziskali obtožb o morebitnem političnem motivu za poskus umora ter morebitne vpletenosti državnih agentov. "Zato se preiskava ne more šteti za ustrezno," je dodalo sodišče.
Navalni se je na delovanje ruskih oblasti pritožil, Evropsko sodišče za človekove pravice pa je zdaj njegovi pritožbi ugodilo. Moskvi je naložilo, da mora zaprtemu opozicijskemu voditelju plačati 40.000 evrov za nepremoženjsko škodo.
Kremelj je po zastrupitvi Navalnega sicer zanikal, da bi Putin naročil zastrupitev Navalnega, in dejal, da ni razloga za začetek kazenske preiskave. Rusko sodišče ga je obsodilo na dve leti in pol zapora zaradi domnevne kršitve pogojev pogojnega izpusta. Marca 2022 je bil nato obsojen še na devet let zapora zaradi obtožb goljufije, zoper njega pa so bili večkrat vloženi tudi dodatni kazenski pregoni.
Navalni je trenutno v strogo varovanem zaporu. Člani njegove ekipe pravijo, da ga v zaporu trpinčijo, mu odrekajo hrano in onemogočajo dostop do zdravstvene oskrbe.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.