Soavtor študije Mark Prosser z Univerze v Readingu je dejal, da vsaka dodatna minuta potovanja v turbulenci povečuje obrabo letala in tveganje za poškodbe potnikov in osebja."Zaradi turbulenc so leti vratolomni in lahko občasno tudi nevarni. Letalske družbe bodo morale začeti razmišljati o tem, kako bodo obvladovale povečano turbulenco, saj ta samo v ZDA industrijo letno stane od 150 do 500 milijonov dolarjev."
Prejšnje študije so nakazovale, da bi lahko segrevanje podnebja povečalo turbulenco, vendar je profesor Paul Williams, strokovnjak za atmosfero na Univerzi v Readingu in soavtor raziskave, dejal, da se je to že nekaj časa nazaj začelo dogajati.
"Vlagati bi morali v boljše sisteme za napovedovanje in odkrivanje turbulenc, da bi preprečili, da bi se v prihodnjih desetletjih bolj razburkan zrak odražal v slabših in nevarnejših letih," je dejal.
Hitro spreminjajoče se podnebje res že zdaj vpliva na letalski promet. Hitrejši reaktivni tok čez Atlantik podaljšuje čas potovanja, zaradi naraščajočih temperatur pa se zmanjšuje masa, ki jo letala lahko prevažajo. Hkrati so emisije ogljika iz letalstva pomemben dejavnik podnebne krize.
Študija, objavljena v reviji Geophysical Research Letters, je pokazala, da se je na tipični točki nad severnim Atlantikom – eni od najbolj obremenjenih letalskih poti na svetu – skupno letno trajanje hudih turbulenc povečalo za 55 odstotkov s 17,7 ure leta 1979 na 27,4 ure leta 2020. Trajanje zmerne turbulence se je povečalo za 37 odstotkov, in sicer s 70,0 na 96,1 ure, trajanje lahke turbulence pa se je povečalo za 17 odstotkov, in sicer s 466,5 na 546,8 ure.
Avtorji študije so navedli, da se je turbulenca najbolj povečala v ZDA in na severnem Atlantiku, vendar je bilo znatno povečanje turbulence zabeleženo tudi na drugih prometnih letalskih poteh nad Evropo, Bližnjim vzhodom in južnim Atlantikom.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.