Glavni razlog za krizo je pomanjkanje voznikov cistern, ki mu botruje kombinacija pandemije covida-19 in učinkov brexita. Združenje trgovcev z gorivom na drobno je ob koncu tedna opozorilo, da kar dve tretjini njihovih članov na skoraj 5500 neodvisnih prodajnih mestih poroča o nezadostnih zalogah goriva.
Gospodarski minister Kwasi Kwarteng je za sektor že začasno ukinil pravila konkurence, tako da lahko dobavitelji neposredno komunicirajo s trgovci in tako dobavljajo dodatno gorivo črpalkam, ki so ostale brez zalog. Minister je priznal, da je sicer bilo nekaj težav z dobavnimi verigami, a je vztrajal, da je na zalogi dovolj goriva.
Minister za promet Grant Shapps je prejšnji teden zavračal pozive k olajšanju postopka za izdajo vizumov tujim voznikom tovornjakov, a je popustil pritiskom in napovedal izdajo 5000 trimesečnih vizumov za dodatne tovornjakarje. Toda kot kaže ideje, da bi krizo z gorivom v Veliki Britaniji pomagali omiliti vozniki tovornih vozil iz EU, ne bodo uresničili, je sporočil uradnik sindikata v Evropi in pojasnil, da so delovne razmere v industriji slabe.
"Delavci EU, s katerimi se pogovarjamo, ne bodo šli v Združeno kraljestvo s kratkoročnim vizumom, da bi Veliki Britaniji pomagali rešiti situacijo, ki so jo ustvarili sami," je povedal Edwin Atema, vodja raziskav in izvrševanja pri nizozemskem sindikatu FNV, ki predstavlja voznike v celotnem bloku. Dodal je, da načrt za voznike v EU, kljub ponudbi visokega plačila, ni upošteval dejstva, da preveč voznikov ne more sprejeti nekaterih drugih pogojev, na primer, da morajo plačati lastno nastanitev v času počitka.
Hkrati je prometno ministrstvo napovedalo spremembe pri dobivanju dovoljenj za vožnjo tovornjakov, da bi lahko za volane čim prej sedli novi vozniki. Ministrstvo za izobraževanje bo s partnerskimi agencijami z več milijoni funtov spodbudilo usposabljanje 4000 dodatnih voznikov, obenem pa bodo prek pošte pozvali vse voznike, ki imajo trenutno licenco za vožnjo tovornjaka, a dela ne opravljajo, naj se vrnejo na ceste.
Bodo gorivo dostavljali kar vojaki?
Britanski premier Boris Johnson se bo predvidoma danes sestal s člani svojega kabineta, da bi preučili operacijo Escalin. Ta je bila pred leti oblikovana med pripravami na morebiten brexit brez dogovora in predvideva mobilizacijo več sto britanskih vojakov, ki bi z gorivom oskrbovali bencinske črpalke.
Pomanjkanje voznikov tovornjakov je v zadnjih mesecih povzročilo težave v številnih panogah. V zadnjih dneh je bila prizadeta tudi dobava goriva, kar je povzročilo panično nakupovanje.
Johnson in ministri bodo danes razpravljali tudi o tem, kako pomiriti prebivalce. Menijo namreč, da bi bilo pomanjkanje goriva občutno manjše, če ne bi ljudje v strahu porabili vseh zalog na bencinskih črpalkah, pomanjkanje voznikov tovornjakov pa bi imelo zanemarljiv učinek. Kljub temu so se ob koncu tedna pred bencinskimi črpalkami vile dolge kolone vozil, povpraševanje po gorivu se je na enem od bencinskih servisov v soboto povečalo za 500 odstotkov v primerjavi s preteklim tednom, poroča Guardian.
Britanski mediji poročajo, da bi lahko izredno stanje trajalo še pet dni. V soboto je britanska vlada napovedala, da bo 5000 tujim voznikom tovornjakov in 5500 delavcem v proizvodnji perutninskega mesa ponudila začasne vizume, ki bodo veljali do božičnega večera. Vlado namreč skrbi, da bodo trgovinske police do božiča prazne.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.