Znanost in tehnologija

Zaradi koronavirusa v zraku manj toplogrednih plinov, a učinek le kratkoročen

London, 11. 09. 2020 17.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maja Račič
Komentarji
1

Ko se je to pomlad javno življenje zaradi pandemije koronavirusa ustavilo, je to imelo učinek na okolje. Iz Pekinga so, denimo, poročali o 'svežem zraku', kakršnega niso dihali že leta, podobne zgodbe smo lahko zasledili v sosednji Italiji. A kakšen je dejansko bil vpliv pandemije koronavirusa in ustavitve gospodarstva na okolje? Emisije toplogrednih plinov so v zraku resda močno upadle, a le za kratek čas.

Študije so pokazale, da je bil učinek pravzaprav majhen oziroma zgolj kratkoročen, kaže poročilo organizacije Združeni v znanosti. Gre za mednarodno skupnost strokovnjakov, v kateri so tudi predstavniki Združenih narodov in Svetovne meteorološke organizacije (WMO).

Blokada javnega življenja na globalni ravni je imela takojšen učinek na okolje – aprila 2020 se je emisija toplogrednih plinov v zraku v primerjavi s prejšnjimi leti znižala za kar 17 odstotkov. A s postopnim odpiranjem gospodarstva so se emisije spet povečale in junija je bil padec le še petodstoten. V letu 2020 lahko pričakujemo upad emisij med 4 in 7 odstotki glede na prejšnja leta, študijo povzema britanski portal BBC.

Na dolgi rok se tako ne bo kaj dosti spremenilo, ugotavljajo v organizaciji Združeni v znanosti."Koncentracije toplogrednih plinov, ki so že tako najvišje v zadnjih treh milijonih let, še naprej naraščajo," je dejal generalni sekretar WMO Petteri Taalas. "Spomnimo se na vročinski val, ki je v prvem polletju 2020 zadel Sibirijo. To se prav gotovo ne bi zgodilo, če ne bi bili podvrženi tako močnim podnebnim spremembam. Obdobje od 2016 do 2020 je namreč najtoplejše petletno obdobje, kar smo ga kdajkoli zabeležili," je pojasnil Taalas in dodal: "Ta pandemija je vplivala na tako veliko vidikov našega življenje, klimatske spremembe pa se še kar nadaljujejo."

V Sibiriji so letos beležili temperature, kot jih ne pomnijo. Pogosti so bili tudi požari. Da so to posledice človeškega vpliva na okolje, opozarjajo strokovnjaki.
V Sibiriji so letos beležili temperature, kot jih ne pomnijo. Pogosti so bili tudi požari. Da so to posledice človeškega vpliva na okolje, opozarjajo strokovnjaki. FOTO: Twitter

"Okrevanje po pandemiji moramo spremeniti v resnično priložnost za izgradnjo boljše prihodnosti," pa je študijo komentiral predstavnik Združenih narodov Antonio Guterres. "Potrebujemo znanost, solidarnost in rešitve," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zeljko Oberski
13. 09. 2020 09.51
Zanimivo! Pregrevanje planeta, ki nas bo pestilo se mnogo bolj kot korona, pa sploh ni vredno komentarjev?!? Res živimo samo za lastno in trenutno svobodo, ki smo jo pripravljeni zagovarjati tudi s teorijami zarote...