Avstrijska vlada je izraelsko zastavo na poslopjih vlade in zunanjega ministrstva izobesila v petek. Kancler Sebastian Kurz je ob tem ostro obsodil napade na Izrael z območja Gaze.
Avstrijska poteza je bila deležna ostre kritike Recepa Tayyipa Erdogana, ki je v ponedeljek dejal, da zaradi tega obsoja Avstrijo. "Zdi se, da skuša avstrijska država s tem doseči, da bi muslimani plačali ceno za njeno vlogo v holokavstu," je dejal.
Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg je ostro zavrnil njegove besede in dodal, da se na tak način bližnjevzhodni konflikt ne bo rešil. Ministrstvo je na pogovor poklicalo turškega veleposlanika, da bi mu jasno posredovalo stališče avstrijske vlade, je dodal.
Ob tem je branil politiko Avstrije in poudaril, da je Hamas teroristična organizacija. "S tovrstnim napadom na vlade, kot je avstrijska, ki spričo terorja stojijo ob strani Izraelu, turški politiki znova dokazujejo svoje grozljivo razumevanje prava. Namesto da priliva olje na ogenj, je Turčija pozvana, naj prispeva k zmanjšanju napetosti."
Izraelsko zastavo je sicer izobesila tudi slovenska vlada. Kot so pojasnili, gre za znak solidarnosti, predsednik republike Borut Pahor pa je takrat zapisal, da ni naklonjen "izražanju stališč države glede mednarodnih vprašanj z izobešanjem zastav drugih držav".
Češki predsednik Miloš Zeman pa je zastavo Izraela obesil kar na svoji uradni rezidenci na praškem gradu. Postavil jo je na mesto evropske zastave.
Slovenski minister za zunanje zadeve Anže Logar se je sicer danes udeležil izrednega videokonferenčnega zasedanja Sveta Evropske unije za zunanje zadeve. Sklical ga je visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell zaradi zaostrovanja razmer, raketnih napadov Hamasa na Izrael, stopnjevanja vojaških napadov in naraščanja števila civilnih žrtev. Zasedanje je bilo namenjeno dogovoru o možnem sodelovanju Unije v prizadevanjih za umiritev napetosti.
Ministri so pozvali k takojšnji prekinitvi nasilja, zaščiti civilnega prebivalstva in se pri tem zavzeli za aktivno vlogo Evropske unije v procesu deeskalacije. Logar je izrazil zaskrbljenost nad raketnimi napadi Hamasa, razmerami v Izraelu in Palestini ter stopnjevanjem nasilja, ki je nesprejemljivo in se mora končati, da se prepreči nadaljnje žrtve med civilnim prebivalstvom, je poudaril.
Politična rešitev izraelsko-palestinskega spora na podlagi pogajanj je edina možna, da se lahko doseže pravičen in dolgotrajen mir, ki bo temeljil na načelih dveh držav in izpolnil legitimna pričakovanja Palestine in Izraela, je na zasedanju poudaril Logar.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.