Politik skrajno desne nemške stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) Björn Höcke velja za enega najbolj radikalnih nemških politikov. In čeprav se je stranka, kateri pripada, že večkrat skušala otresti povezav z Rusijo, pa ne gre zanikati, da prihodnost Nemčije vidijo prav v povezovanju s to državo. Kot je v enem od intervjujev dejal Höcke, bi bila prav Moskva njegova prva destinacija, če bi kdaj v prihodnosti postal nemški kancler.
Kot navaja Deutsche Welle, je politik januarja lani v eni od razprav dejal, da"Rusija ni le država, ki sproža negativne asociacije, temveč je tudi država, ki bi lahko postala pionirka svobodnih in suverenih držav na svetu brez hegemonističnega vpliva". Ob tem vodja deželne AfD in deželne parlamentarne skupine v Turingiji, ki velja za etničnega ideologa stranke, meni, da sodelovanje z Rusijo za Nemčijo prinaša velike prednosti.
Tako kot v govoru leta 2001 dejal ruski predsednik Vladimir Putin, je tudi Höcke dejal, da sta Nemčija in Rusija "naravni partnerici" v Evropi ter da bi bili skupaj "nepremagljivi". Nemec pa je ob tem pozval tudi k umiku od Združenih držav, saj da bo le na ta način v Evropi zavladal mir.
A četudi se morda stranka sama (občasno) skuša otresti povezav z Rusijo, predvsem zanikajo, da bi jih slednja plačevala, pa očitno vodji deželne AfD v Turingiji za to ni prav dosti mar. Na volišče na v Bornhagenu je namreč politik prispel kar v ladi nivi; vozilu, v katerem so v preteklosti večkrat videli tudi samega ruskega predsednika. Gre zgolj za naključje? Morda provokacijo? Ali pa želi morda nemški politik še dodatno utrditi svojo naklonjenost do Rusije?
Kot sicer poudarja nemški zgodovinar Ilko-Sascha Kowalczuk, želi stranka AfD od Putina prekopirati predvsem ideje o tem, kako držati družbo"v šahu in pod nadzorom" ter izvajanje slednjega skozi avtoritaren državni model.
Tako kot Putin tudi AfD in levo populistično Zavezništvo Sahre Wagenknecht (BSW) zavračata številne družbene spremembe zadnjih let. Vsi so skeptični do vprašanj, kot sta priseljevanje in islam ter razprave o spolu in gibanju LGBTQ+. Kar, kot poroča Deutsche Welle, ugaja volivcem v vzhodni Nemčiji. Na nedeljskih deželnih volitvah je po trenutnih rezultatih AfD na Saškem prejela 30,6 odstotka glasov, v Turingiji pa 32,8 odstotka. Prav v slednji nemški deželi je tako ta skrajno desna strank zabeležila največji uspeh, saj je druga najuspešnejša stranka tam Krščansko demokratska unija (CDU) s 23,6 odstotka glasov daleč za njimi.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.