Tujina

Zamude letal: bo 85 odstotkov potnikov prikrajšanih za odškodnino?

Bruselj, 01. 04. 2025 10.56 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska komisija naj bi načrtovala posodobitev predpisov iz leta 2004, ki evropskim potrošnikom omogočajo odškodnino v primeru zamud v letalskem prometu. Evropska organizacija za zaščito potrošnikov opozarja, da v Bruslju načrtujejo spremembo pogojev za pridobitev odškodnine, na podlagi katerih bi bilo do nje upravičenih manj potnikov.

Posodobitev predpisov iz leta 2004 so zahtevali tako civilna družba kot letalski prevozniki, poroča Euronews. Toda pogajanja, ki trenutno potekajo, vodijo v pripravo novih pravil, ki pa po mnenju Evropske organizacije za zaščito potrošnikov (BEUC) niso ugodna za potnike. 

Po trenutnih pravilih je potnik zaradi tri- ali večurne zamude letala upravičen do odškodnine v višini od 250 do 600 evrov. 

"Komisija je predlagala spremembo meje za prejem odškodnine. Ta ne bi znašala več tri ure, ampak pet, devet ali 12 ur, odvisno od razdalje," je za Euronews povedal Steven Berger, pravnik pri BEUC. 

"Kakšen učinek bo to imelo? Če bo odobreno to, o čemer se sedaj razpravlja, 85 odstotkov potrošnikov ne bo več upravičenih do odškodnine," je dodal. 

Direktiva trenutno zajema vse odhodne lete z letališč v EU in za prihodne lete na evropska letališča, če z njimi upravlja letalska družba iz ene od držav članic EU. Do odškodnine niso upravičeni potniki na letih v Evropo, če letalski prevoznik ni iz EU. Pravila veljajo za vse članice Unije, Islandijo, Norveško in Švico. 

Odpoved letov na nemškem letališču zaradi stavke (slika je simbolična)
Odpoved letov na nemškem letališču zaradi stavke (slika je simbolična) FOTO: AP

Odškodnina se ne izplača v primeru izrednih okoliščin, kot so denimo ekstremne vremenske razmere, omejitve kontrole zračnega prometa, stavke, ki ne vključujejo letalskega osebja, in politična nestabilnost. 

BEUC je kritičen tudi do časovnega okvira, predvidenega za uveljavljanje pravic potnikov. "Kar je trenutno na mizi ... Imeli bi samo tri mesece, da zahtevate odškodnino ali spoštovanje vaših pravic, če ste imeli težave z letalsko družbo, kar je premalo," vztraja Berger.

Razprave, ki potekajo med državami članicami, temeljijo na predlogu Evropske komisije iz leta 2013. Civilna družba meni, da je besedilo zastarelo in da ne ustreza več potrebam in zahtevam potnikov.

Po drugi strani pa je za letalske družbe 10 let star dokument še vedno dobra podlaga za razpravo.

Zaenkrat sicer pogajanja potekajo na tehnični ravni in še niso dosegla politične ravni. Poljska, ki predseduje Svetu EU, želi do junija doseči čim večji napredek v pogajanjih. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mmickica
01. 04. 2025 14.22
+1
Mogoce je celo boljse tako, kot pa da so piloti pod velikim pritiskom, se jim mudi in potem delajo napake. Raje vidim, da zamudim, kot da me sploh ni na cilj.
Hugh_Mungus
01. 04. 2025 13.09
+1
Vse za kapitaliste...
Morskadeklica123
01. 04. 2025 13.04
+1
A pa se oni zavedajo, kaj je 5 urna zamuda???? Že 3 ure ti lahko drastično prekriža načrte in odškodnina je vsaj malo kompenzirala dodatne stroške.
Klepec666
01. 04. 2025 11.58
+4
Vse za večji dobiček multinacionalk.
Rob123
01. 04. 2025 11.53
-4
Kaj pa v primeru selitev golobjih jat?
galeon
01. 04. 2025 11.15
+6
Spet so se podajale kuverte.