"Odličen potep po Islandiji z Latifo in Marcusom," je na svojem profilu na Instagramu pod fotografijo, na kateri pozira z dubajsko princeso Latifo in njenim bratrancem Marcusom Essabrijem, zapisala Sioned Taylor. Nekdanja članica britanske kraljeve mornarice je v zadnjih mesecih objavila več fotografij, na katerih je v družbi princese Latife.
Fotografije so bile posnete v dubajskem nakupovalnem centru in restavraciji, na madridskem letališču in zdaj še na Islandiji. A nekaterih podpornikov kampanje za osvoboditev princese te objave niso prepričale, mnogi menijo, da so fotografije zaigrane. Ker se princesa sama javno že dolgo časa ni oglasila, se porajajo vprašanja, koliko je dejansko svobodna.
Iz kampanje za osvoboditev princese Latife (Free Latifa) so po ponedeljkovi objavi fotografije sporočili, da so dobili potrditev, da se je princesa Latifa na Islandiji resnično srečala s svojim bratrancem Essabrijem. "Po srečanju smo sprejeli odločitev, da je trenutno najbolj primeren korak, da zaključimo s kampanjo Free Latifa," so zapisali. Dodali so, da je bil glavni cilj kampanje, da dosežejo, da lahko princesa Latifa živi svoje življenje tako, kot sama želi. "Očitno je, da smo naredili veliko, da dosežemo ta cilj," so dodali.
"Srečanje je bilo čustveno ... Zelo pomirjujoče je, da sem jo videl srečno, v dobrem stanju in osredotočeno na svoje načrte," je po poročanju britanskega BBC dejal Essabri, ki je odraščal s princeso Latifo. Latifina mati je namreč njegova teta, Marcus pa se je rodil kot Fatima in je pred približno 10 leti spremenil spol.
David Haigh, soustanovitelj kampanje, je za BBC dejal, da je Latifina trenutna situacija najboljša v zadnjih dveh desetletjih. "Vendar pa je prav in razumljivo, da moramo vse, kar se zdaj dogaja, jemati skrajno previdno in stanje pozorno spremljati," je poudaril.
Princesa Latifa in dubajska kraljeva družina zadnjih fotografij niso komentirali.
Latifa je ena od 25 otrok dubajskega šejka Mohameda bin Rašida al Maktuma. Zanimanje svetovne javnosti je zbudila, ko je februarja 2018 poskušala pobegniti iz države. V videoposnetku, ki ga je posnela, preden je zbežala, je dejala, da je njeno življenje zelo omejeno in nadzorovano. "Od leta 2000 nisem zapustila države. Veliko sem prosila, da mi pustijo, da grem na potovanja, študirati ali da počnem kar koli normalnega. Ne pustijo mi," je dejala na posnetku.
Njen poskus pobega pa se je izjalovil, saj so čoln, na katerem je bežala čez Indijski ocean, prestregli očetovi komandosi in jo na silo odpeljali nazaj v Dubaj. Njen oče je njeno nasilno vrnitev označil za reševalno akcijo.
Februarja letos pa so v oddaji BBC Panorama predvajali videoposnetke, ki jih je princesa na skrivaj posnela in poslala prijateljem v tujini. V njih opisuje, kako so jo ujeli in po vrnitvi v Dubaj zaprli v očetovo vilo. Pridržana naj bi bila v zgradbi z zapečatenimi okni in vrati, sama, brez dostopa do medicinske ali pravne pomoči, zgradbo pa so stražili policisti.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.