Sovražniki so prišli po nebu, morju in kopnem. Niso izbirali – streljali so na civiliste, jemali talce, prisilili družine, da so se v strahu za življenja zabarikadirale v svoje domove. Dan, ki se je začel s tuljenjem siren, ki opozarjajo na zračni napad, se je do kosila sprevrgel v enega najbolj grozljivih napadov v 75 letih obstoja Izraela. Borci Hamasa, islamistične militantne skupine, ki nadzoruje obubožano in gosto naseljeno območje Gaze, so samo do noči ubili in ranili na stotine ljudi.
Čeprav Izraelu teroristični napadi niso tuji, je bil sobotni napad brez primere, saj se je zgodil povsem brez opozorila. Izraelsko vojsko je ujel povsem nepripravljeno, kljub temu, da se država ponaša z eno najbolj impresivnih obrambnih sil na svetu in obveščevalno agencijo brez primere.
Vprašanj za izraelske oblasti je ogromno. Minilo je več kot 17 let, odkar je bil v napadu na izraelsko ozemlje zajet prvi izraelski vojak. Izrael takšne infiltracije sovražnika na svoje ozemlje ni videl vse od spopadov v vojni za neodvisnost leta 1948. Kako je teroristični skupini iz ene najrevnejših enklav na svetu uspelo izvesti tako uničujoč napad?
"Odpovedal je celoten sistem, ne samo ena komponenta. Celotna obrambna arhitektura očitno ni uspela zagotoviti potrebne obrambe za izraelske civiliste," je za CNN ocenil Jonathan Conricus, nekdanji tiskovni predstavnik izraelskih obrambnih sil (IDF)."To je trenutek Pearl Harborja za Izrael, kjer je obstajala realnost do danes in bo obstajala realnost po današnjem dnevu."
IDF se za zdaj še izmika vprašanjem, ali sobotni dogodki pomenijo napako obveščevalne službe. Vojaški tiskovni predstavnik Richard Hecht je za CNN povedal, da so osredotočeni na trenutni boj in na zaščito življenj civilistov. "O tem, kaj se je zgodilo z obveščevalnega vidika, se bomo še pogovarjali," je dejal.
Napadi so se zgodili – po naključju ali ne – dan po 50-letnici še enega nepredvidenega konflikta, ko je zavezništvo arabskih držav pod vodstvom Egipta in Sirije napadlo Izrael na največji judovski praznik jom kipur.
Izrael je, odkar se je leta 2005 umaknil iz Gaze, za varovanje svoje meje pred napadi porabil na milijarde dolarjev. To zajema prestrezanje vsakega izstrelka, ki iz Gaze prileti v Izrael, in preprečevanje teroristom, da bi poskušali prečkati mejo po zraku ali pod zemljo. Za preprečitev raketnih napadov izraelske sile uporabljajo učinkovit raketni obrambni sistem Iron Dome (Železna kupola), ki so ga razvili s pomočjo Združenih držav. Izrael je na stotine milijonov dolarjev porabil tudi za izgradnjo pametnega sistema na meji s senzorji in podzemnimi predori, ki so bili po poročanju agencije Reuters dokončani konec leta 2021.
Izrael je v soboto zjutraj sporočil, da je Hamas izstrelil 2200 raket, vendar ni razkril podatka o tem, koliko jih je bilo prestreženih. Njihovi uradniki tudi niso komentirali, ali je ograja na meji opravila svoje delo.
Aaron David Miller, nekdanji pogajalec State Departmenta o vprašanjih Bližnjega vzhoda, je za CNN povedal, da izraelske skupnosti v bližini Gaze "očitno niso bile ustrezno zaščitene." "Mislim, da si Izraelci tega niso predstavljali."
Vprašanje pa je, kaj vse bo zdaj vključeval odziv Izraela. Izraelske obrambne sile so odgovorile z zračnimi napadi v Gazi proti infrastrukturi Hamasa, kar je povzročilo na stotine mrtvih in ranjenih.
Izraelski premier Benjamin Netanyahu je napovedal, da bo država odgovorila z "močjo, kakršne sovražnik še ni videl", medtem ko je najvišji uradnik, zadolžen za dejavnosti na palestinskih ozemljih, generalmajor Ghassan Alian, dejal, da je Hamas "odprl vrata pekla."
Conricus pa meni, da bodo sobotni dogodki prisilili Izrael, da se odzove "na način, kot se ni še nikoli."
KOMENTARJI (360)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.