Islamska država je sinoči na družbenem omrežju Telegram oznanila, da so izvedli napad na koncertno dvorano v Moskvi. Kot so zapisali, so napadli "večje zborovanje kristjanov" v Krasnogorsku. Danes je tiskovna agencija IS Amaq objavila fotografijo, ki naj bi prikazovala štiri napadalce. Medtem ko so trije streljali, je eden zanetil ogenj. Dodali so, da so napad izvedli v luči vojne, ki divja med Islamsko državo in državami, ki se "borijo proti islamu".
Britanski The Guardian poroča, da bi lahko po mnenju poznavalcev za napadom stala frakcija Islamske države IS-K (Islamska država Horasan). Teroristična organizacija izvira iz Afganistana, ustanovljena pa je bila na vrhuncu širitve IS leta 2015, ko je skrajna skupina, ki ima sicer sedež v Iraku in Siriji, skušala zgraditi mrežo podružnic na Bližnjem vzhodu, Aziji in delih Afrike. Njihova prizadevanja so prinesla mešane rezultate, a so na stotine razočaranih talibanov in nekatere člane frakcije v Pakistanu pritegnili ekstremizem in sredstva Islamske države. Ti so tvorili jedro IS-K.
IS-K je bila sicer do nedavnega osredotočena predvsem na lokalno območje. Izvedla je več napadov na civiliste in vojaške cilje v Afganistanu. Leta 2020 so denimo napadli porodnišnico v Kabulu in univerzo, poroča Guardian. Skrajna skupina je bila odgovorna tudi za napad na mednarodno letališče v Kabulu leta 2021, v katerem je bilo med kaotičnim umikom ameriških sil iz države ubitih 13 ameriških vojakov in več kot 150 civilistov.
Ameriški časnik The New York Times je poročal, da je ameriška obveščevalna služba v tem mesecu zbrala informacije, da je IS-K Rusijo izbrala za svojo tarčo. ZDA naj bi Rusijo opozorile o možnosti, da se bo zgodil napad. Rusko notranje ministrstvo je medtem sporočilo, da so vsi štirje napadalci tuji državljani.
V začetku letošnjega leta so ZDA prestregle sporočila, ki naj bi potrdila, da je skupina izvedla bombna napada v Iranu, v katerih je umrlo skoraj 100 ljudi, a IS-K za napad ni prevzela odgovornosti. V začetku marca je najvišji ameriški general na Bližnjem vzhodu opozoril, da bi lahko IS-K napadla ameriške in zahodne interese zunaj Afganistana "v manj kot šestih mesecih in brez opozorila".
Po poročanju Sky News se moč Islamske države v zadnjih letih znova krepi, še posebej pa IS-K. Borce novačijo iz Srednje Azije, pa tudi iz Rusije, predvsem iz republik Dagestan in Čečenije.
Kot navaja Guardian, Islamska država Moskvo vidi kot del širše "koalicije krščanskih ali zahodnih sil proti islamu". S tem ima v mislih predvsem ruske vojaške operacije v Čečeniji, Siriji in Afganistanu. V zadnjih dveh desetletjih so islamistične skupine že napadle v Rusiji. Med najhujše napade zagotovo spada masaker v Beslanu leta 2004, v katerem je bilo ubitih več sto ljudi.
Ruske oblasti so sicer po včerajšnjem napadu že prijele štiri napadalce, ki naj bi izvedli napad v koncertni dvorani. Trditev Islamske države niso komentirali, so pa svojo pozornost usmerili v Ukrajino. Ruski predsednik Vladimir Putin je v video nagovoru dejal, da so storilci skušali pobegniti v Ukrajino, kjer naj bi imeli svoje stike.
Ukrajina medtem odločno zanika vpletenost v teroristični napad. "To je seveda še ena laž s strani Rusije, ki nima nobene povezave z resničnostjo," je komentiral tiskovni predstavnik ukrajinske vojaške obveščevalne službe Andrij Jusov.
"Ukrajina seveda ni bila vpletena v ta teroristični napad. Ukrajina brani svojo suverenost pred ruskimi napadalci, osvobaja lastno ozemlje in se bori z okupatorjevo vojsko in vojaškimi cilji, ne s civilisti," je še dejal za Reuters.