Ugibanja o začetku morebitnega mirovnega procesa med Moskvo in Kijevom se pojavljajo od izvolitve Donalda Trumpa za novega predsednika ZDA v začetku novembra. Trump obljublja, da bo po prihodu na oblast januarja konflikt končal v 24 urah, a ni nikoli pojasnil, kako.
"Zahod začenja govoriti o prekinitvi ognja kot o sredstvu, s katerim bi Ukrajini omogočil predah, sebi pa priložnost, da Ukrajini ponovno zagotovijo sodobno orožje dolgega dosega," je dejal Lavrov na srečanju s Szijjartom. "To seveda ni pot do miru," je dodal.
Ob tem je zagotovil, da se je Rusija pripravljena pogajati. Dodal je, da si Moskva želi, da bi kakršnakoli pogajanja s Kijevom in Zahodom potekala ob upoštevanju legitimnih interesov vsake strani.
Putinovi pogoji
Ruski predsednik Vladimir Putin kot pogoje za mir izpostavlja obljubo, da se Ukrajina ne bo pridružila zvezi Nato, in zagotovilo, da bo Rusija obdržala ukrajinska ozemlja, ki jih je osvojila, kar je po poročanju AFP več kot 18 odstotkov države.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je že večkrat izključil možnost, da bi se v zameno za mir odpovedal ozemlju. V nedeljo je dejal, da pred pogovori z Rusijo potrebuje varnostna zagotovila Nata in več orožja za lastno obrambo.