Krsta Edsona Arantesa do Nascimenta – Peleja, svetovnega prvaka v letih 1958, 1962 in 1970, je bila zadnjih 24 ur na stadionu Santosa. V mimohodu so se tako od legendarnega nogometaša lahko poslovili tudi navijači. Kot je sporočil njegov klub Santos, jih je bilo skupno več kot 230.000.
Navijači so se na stadion prihajali poslavljat v strnjenih kolonah tudi ponoči. Med tistimi, ki so se na ta način poslovili od njega, je bil tudi brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva. Ta je posle prevzel v nedeljo, na slovesnosti pa so z minuto molka počastili tudi nogometno legendo.
"Vsi mi Peleju nekaj dolgujemo, prav tako mu veliko dolguje Brazilija. Ne samo zaradi nogometa, naučil nas je biti predan in imeti značaj. Morda je človeštvu prinesel nekaj humanitarnosti, solidarnosti in bratstva. Kot temnopolt in reven se je rodil v deželi, kjer je veliko predsodkov, a se zanje ni menil. Bil je preprosto Pele, najboljši," je v nagovoru dejal brazilski predsednik.
Pelejevo krsto, ki so jo prekrili z zastavama Santosa in Brazilije, so nato s stadiona odpeljali na gasilskem tovornjaku ob policijskem spremstvu. Pogrebni sprevod po Santosu pa je na ulicah prav tako spremljalo veliko število ljubiteljev nogometa, ki so se na ta način še zadnjič poslovili od enega najboljših svetovnih nogometnih igralcev vseh časov.
Sprevod je zavil tudi mimo hiše njegove matere Celeste Arantes, ki je lani ob začetku svetovnega prvenstva dopolnila sto let. Kot je sporočila Pelejeva družina, je mati sicer zdrava, a se zaradi težav s spominom ne zaveda, da je njen najstarejši sin umrl. Sprevod pa je z balkona domače hiše pozdravila Pelejeva sestra Maria Lucia.
Pogrebni sprevod se je končal na mestnem pokopališču v Santosu oziroma stolpu Memorial Necropole Ecumenica. Krsto so v družinsko grobnico prenesli vojaki. Grobnica je del pokopališča, ki po podatkih Guinnessove knjige rekordov slovi kot največje navpično postavljeno pokopališče na svetu.
V 14 nadstropjih je tam predvidenih približno 14.000 mest za pokop. V sklopu pokopališča se nahajata tudi kapela in restavracija. Pele si je sam izbral prostor, kjer želi biti pokopan. Njegova družina pa se še ni odločila, ali bo po pogrebu grobnica dostopna za javnost. Pele oziroma "kralj", kot ga imenujejo Brazilci, je pokopan v mavzoleju s površino 200 m2 v drugem nadstropju pokopališča, ki ima razgled do dva kilometra oddaljenega stadiona Santosa. Grobnico so pripravili posebej zanj, spominja namreč na nogometni stadion, vključno z umetno travo po tleh.
Fifa in njen predsednik Infantino sta ob pogrebu pozvala vse države, naj enega od svojih nogometnih stadionov poimenujejo z imenom Pele. "Tu smo z veliko žalostjo. Pele je večen. Je svetovna ikona nogometa. In tudi prihodnje generacije otrok čez 30, 50, sto let morajo vedeti, kdo je bil Pele," je dejal predsednik Fife.
Trikratni svetovni prvak s pravim imenom Edson Arantes do Nascimento je umrl 29. decembra lani. Po mnenju mnogih najboljši nogometaš vseh časov je zadnje tedne na kliniki v Sao Paulu prejemal le paliativno zdravljenje, uradni vzrok smrti je bila po navedbah bolnišnice odpoved več organov kot posledica napredovanja raka debelega črevesa, povezanega z njegovo boleznijo.
Pele je v 22 let dolgi karieri, v kateri je odigral 1363 tekem, dosegel 1283 golov. Pomemben mejnik je bil jubilejni tisoči gol, ki ga je dosegel novembra 1969 na slovitem stadionu Maracana v Rio de Janeiru. Z Brazilijo je trikrat osvojil naslov svetovnega prvaka (1958, 1962, 1970), na 92 reprezentančnih tekmah pa je dosegel 77 golov. Je tudi med četverico nogometašev v zgodovini, ki so dosegli gol na štirih različnih svetovnih prvenstvih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.