Zadnjih sedem let med 2015 in 2021 bi bilo lahko najtoplejših doslej, je danes sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in pri tem opozorila, da se naš planet podaja "na neznano področje". V objavljenem poročilu tudi opozarjajo na daljnosežne posledice globalnega segrevanja za sedanje in prihodnje generacije.
COP26 je zadnje upanje, da nam uspe obdržati dosegljiv cilj 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, je poudaril Alok Sharma, predsedujoči težko pričakovanemu podnebnemu vrhu v Glasgowu.
Kot piše Sky News, je izpostavil, da se zaveda odgovornosti, ki jo ima kot predsedujoči in da ne podcenjuje tega izziva. Poudaril je, da se okno, ki nam omogoča, da bi dosegli zastavljeni podnebni cilj 1,5 stopinje Celzija, zapira: "Svet je priča uničujočim vplivom podnebnih sprememb, kot so poplave, požari in rekordne temperature. Danes vemo, da se planet, ki ga delimo vsi, spreminja na slabše. In le skupaj nam lahko uspe nasloviti ta problem."
Kot je izpostavil, lahko izkoristimo ogromne priložnosti za zeleno rast. Vendar moramo najprej storiti prvi korak: "Uspeli ali padli bomo skupaj kot eno. Če delujemo zdaj in skupaj, lahko zaščitimo naš dragoceni planet." Države je pozval k zagotovitvi, naj to, o čemer so se v Parizu dogovorile, v Glasgowu dostavijo.
'Vsi se soočamo z isto podnebno krizo, zato moramo biti vsi del rešitve'
Patricia Espinosa iz Združenih narodov je ob začetku konference, od katere si svet obeta veliko, izpostavila: "Stojimo na prelomni točki. Človeštvo čakajo težke, a jasne odločitve. Ali se odločimo, da drastično omejimo izpuste toplogrednih plinov, da dosežemo podnebne cilje, ali pa sprejmemo mračno prihodnost. Ljudje lahko izberemo prilagajanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda."
In čeprav številni svarijo pred prevelikimi pričakovanji pred konferenco, včeraj je to denimo izrazila nemška ministrica za okolje, Espinosa meni, da je uspeh na COP26 povsem mogoč: "Vsi se soočamo z isto podnebno krizo. Zato moramo biti vsi del rešitve."
Greta Thunberg: Podnebno ukrepanje v resnici ni prioriteta vladajočih
Prvi obraz boja za planet, 18-letna Greta Thunberg, prav tako meni, da je vseeno možno, čeprav malo verjetno, da države dosežejo dogovor, ki bi omogočil dosego zastavljenega cilja: ustaviti globalno segrevanje preden preseže 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Kot je povedala za BBC: "Ne vem, verjetno se lahko dogovorijo. To je seveda mogoče v teoriji." Dodala je, da se lahko pogovarjamo o posamičnih ukrepih, a da vzorec vseh odločitev in ukrepov zaenkrat kaže, da se voditelji izogibajo resničnim dejanjem in podnebno ukrepanje v resnici ni njihova prioriteta."
Ob začetku podnebne konference se je oglasil tudi papež Frančišek, ki je svetovne voditelje pozval, naj prisluhnejo joku zemlje in revnih. Izrazil je upanje, da bo podnebni vrh prinesel učinkovite rešitve in ponudil upanje za prihodnje rodove.
Na vrhu G20 dosegli dogovor o podnebni nevtralnosti nekje na sredini stoletja
V izjavi, ki jo bodo objavili popoldne po koncu vrha G20, naj bi pisalo, da je treba cilj omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo ohraniti na dosegu, so sporočili viri blizu pogajanj.
To je v primerjavi s Pariškim podnebnim sporazumom iz leta 2015 precej večja zaveza. Tedaj so se na podnebni konferenci dogovorili, naj bi države globalno segrevanje omejile na precej pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo in si prizadevale za njegovo omejitev na 1,5 stopinje. Trenutno zastavljeni prostovoljni nacionalni cilji sicer vodijo proti 2,7 stopinje, je poročala STA.
Kot piše Sky News, so se voditelji dogovorili glede podnebne nevtralnosti do okoli sredine stoletja. Kot poroča Reuters, naj bi pozvali k pomembnim in učinkovitim dejanjem za dosego cilja 1,5 stopinje Celzija. A dokument naj bi vseboval malo konkretnih rešitev, prav tako ni zastavljen specifični datum za dosego tega cilja, pišejo britanski mediji.
Spomnimo - kateri so glavni cilji podnebnega vrha, ki se je začel danes?
Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) pojasnjujejo, da mora COP26 zagotoviti ukrepe za omejitev segrevanja ozračja za največ 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim obdobjem in povečati ambicije glede prilagajanja, blaženja, izgub in škode ter podnebnega financiranja. Ključni cilj konference je tako doseči napredek glede odprtih vprašanj.
Na MOP pri tem izpostavljajo dokončanje Knjige pravil in navodil za izvajanje Pariškega sporazuma, in sicer za nacionalno določene prispevke za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, skupne časovne okvirje in predvsem dogovor glede 6. člena o mednarodnih ogljičnih trgih. Drugi pomemben cilj, ki bi ohranil odprte možnosti za omejitev segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko obdobje, je dvig splošne ambicije za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.
Države morajo tudi sprejeti ukrepe za prilagajanje na podnebne spremembe, ki so pomembni predvsem za najrevnejše države, ki jih podnebne spremembe najbolj ogrožajo in zagotovitev ustrezne finančne pomoči državam v razvoju s strani razvitih držav za spoprijemanje s podnebnimi spremembami.
Razvite države morajo namreč najprej izpolniti obljubo o zagotavljanju 100 milijard USD letno v ta namen, za po letu 2025 pa se dogovoriti o povečanju tega zneska. Okrepiti je treba prizadevanja za večjo sprostitev sredstev zasebnega in javnega sektorja.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.