Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se je najprej zahvalil množici, ki se je v tako velikem številu zbrala pred domom Narodne skupnosti. Prosil je zbrane, da se vsi poklonijo umrlim otrokom in drugim, ki so nastradali v tragediji v Beogradu in Mladenovcu z minuto molka.
"Danes govorim z vami na drugačen način. Danes, kot da so namerno čakali ta dan, da ljudje s severa Kosova in Metohije pridejo v Beograd, so na Kosovu bili napadeni pripadniki srbske skupnosti," je dejal. "Po tem shodu se bomo pogovorili o tem, kaj bo na Kosovu in v Metohiji in bojim se, ker ne vem, kaj se bo tam zgodilo."
Od tragedije v Srbiji so v šole napotili več policistov, več psihologov in pedagogov, je povedal predsednik. "Politiki, ki so zlorabili to tragedijo, si zaslužijo samo prezir, naš narod pa si zasluži spoštovanje," je dejal, misleč na opozicijo. "S sovraštvom ne moremo reševati težav."
"Te politike, ki skušajo zrušiti mene in srbsko vlado, ne zanima nič, niti ti otroci, ki so nastradali v tragediji, niti Kosovo in Metohija," je zatrdil. "Ponosen sem na samostojno politiko, ki jo ima Srbija, da z nami ne upravljajo ambasadorji drugih držav." Na prvi napad na Srbe na severu Kosova in Metohije se bo Srbija odzvala, je zatrdil. Prisotne je pozval k strpnosti, naj ne delijo ljudi po veri in rasi, saj, kot je navedel, "vsi dihamo isti zrak".
"To je zadnji večer, ko vas nagovarjam kot predsednik Srbske napredne stranke, od jutri več ne bom predsednik politične partije," je napovedal svoj odstop. Ljudem je potrdil, da ne gre nikamor, da se bo še naprej boril za Srbijo. Napovedal je odpiranje novih tovarn, povečanje plač in pokojnin.
Kritiziral je tudi opozicijo, ki je dejala, da je Vučić "prisilil" ljudi, da pridejo na shod. "Kako si drznejo? Kako jih ni sram, da vam reče, da sem vas prisilil, vas, ki na dežju stojite že več ur?" Smo na poti Evropske unije, ampak ne tako, da prekinemo prijateljstva z našimi vzhodnimi prijatelji, je pojasnil.
Na koncu se je zahvalil ljudem, jim zatrdil, da jih ima nepredstavljivo rad in da vse, kar od njih zahteva, je, da imajo radi Srbijo.
"Kurtijeva oblast želi na silo zavzeti srbske občine, da znova legalizira okupacijo Kosova in Metohije," je dejal zunanji minister Ivica Dačić, nato pa so mnogi prisotni začeli žvižgati. "Ne bomo dali predsednika, ki smo ga vsi zbrali, Aleksandra Vučića. Ampak tudi predsednik, ki smo ga prodali, Slobodan Milošević, je rekel, kaj se nam bo zgodilo, in imel prav."
"To, kar danes gledamo, ni politični shod, ampak kulturna Srbija, ki vam govori: Mislimo na vas, mislimo na umrle, mislimo na tragedijo in upamo, da se nam to ne zgodi več," je dodal Dačić.
"Smrt fašizmu, smrt nasilju. Kosovo je Srbija, živela Srbija," je sklenil Dačić.
Milan Knežević, predsednik Demokratske narodne partije Črne gore, je nagovoril zbrane in prenesel pozdrave iz Črne gore. Kritiziral je Črno goro z besedami, da z njo zdaj upravljajo tuji ambasadorji. "Ampak v naši državi obstajajo častni Črnogorci, ki nikoli ne bodo priznali države Kosovo."
"Srbija in srbski narod danes žalujejo za otroci, ki so izgubili življenje v hudem zločinu," je dejal predsednik Republike Srbske, Milorad Dodik. "Prišel sem, da v imenu Republike Srbske podprem Srbijo, ki jo vodi Aleksandar Vučić," je nadaljeval. "Naj živi Srbija, naj živi Republika Srbska in naj živi Rusija," je sklenil Dodik.
Eden izmed govorcev je bil tudi madžarski zunanji minister, Peter Sijarto. "Predstavljam narod, ki Srbe smatra za bratski narod. Temu vedno sicer ni bilo vedno tako, ampak danes je," je pojasnil. "Za to, da smo danes bratje, se lahko zahvalimo predsedniku Vučiću." Dodal je, da sta Srbija in Madžarska napadenig ker želita mir v Ukrajini, ker ne želita nadaljnjih eskalacij in ker jima ne morejo ukazovati druge države.
Eden izmed srbskih najboljših športnikov Janko Tipsarević je dejal, da se je sam odločalg kje bo svoje otroke vzgajal, imel je možnost, da jih vzgaja kjer koli na svetu, vendar je izbral Srbijo. "Napredek Srbije se ni zgodil slučajno. Standard in kakovost življenja sta boljša, Srbija postaja spoštovana v svetu in to je zaradi Aleksandra Vučića."
Na Vučićev poziv "k največjemu shodu v zgodovini Srbije" so se ves dan v srbsko prestolnico zgrinjali njegovi podporniki oziroma kot jih imenujejo v opoziciji "sendvičarji", ker naj bi jih stranka angažirala in jim uredila ter plačala prevoze do prestolnice, mnogi v majicah z njegovim portretom, v Beograd pa so pripeljali tudi avtobusi iz celotne Srbije ter sosednjih Kosova in Bosne.
Vučićev shod je odgovor na tri večje protivladne proteste, ki so v začetku meseca potekali v prestolnici in na katerih so demonstranti zahtevali Vučićevo odstavitev in odstop dveh visokih varnostnih uradnikov. Zahtevali so tudi odvzem dovoljenja za oddajanje dveh Vučiću naklonjenih televizijskih postaj, ki spodbujata nasilje in pogosto gostita vojne zločince in druge kriminalce.
Protestniki opozicije Vučiću očitajo, da je v državi ustvaril ozračje brezupa in razdora, kar je po njihovem mnenju posredno pripeljalo do množičnih streljanj 3. in 4. maja, v katerih je umrlo 18 ljudi, 20 je bilo ranjenih, med njimi veliko šolarjev, ki jih je ustrelil 13-letni sošolec.
Vučić je odločno zanikal vsakršno odgovornost za streljanja, organizatorje opozicijskih protestov pa je označil za "voluharje" in "hijene", ki želijo tragedije izkoristiti, da bi na silo in brez volitev prišli na oblast. "Ne nasprotujejo nasilju, ampak želijo mojo glavo," je dejal.
Analitiki menijo, da skuša Vučić, ki že več kot desetletje trdno vlada državi, z množičnim shodom zasenčiti proteste opozicije. "Vučić ima prvič težave," je dejal politični analitik Zoran Gavrilović. "Njegov problem ni toliko opozicija, ampak srbska družba, ki se je prebudila."
Na shodu naj bi Vučić napovedal, da se umika z vodstva svoje Srbske napredne stranke in ustanavlja "gibanje", ki bo združilo vse "domoljubne sile" v državi. Lahko bi tudi razpisal nove parlamentarne volitve za september, česar opozicija v sedanjih razmerah, ko ima predsednik popoln nadzor nad vsemi stebri oblasti, vključno z osrednjimi mediji, verjetno ne bo sprejela.
Vučić, nekdanji proruski ultranacionalist, ki zdaj pravi, da želi državo pripeljati v Evropsko unijo, je trdil, da za protesti opozicije stojijo "tuje obveščevalne službe". Dejal je, da je dobil namig od "sestrskih" vohunskih agencij "z vzhoda", kar naj bi pomenilo Rusijo. Obstaja velika bojazen, da bi na petkovem shodu lahko izbruhnilo nasilje, ki bi ga nato lahko uporabili kot izgovor za zatrtje prihodnjih opozicijskih protestov, vključno s tistim, ki je v Beogradu napovedan za soboto.
Podobni veliki shodi so v Srbiji potekali na začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko je Slobodan Milošević imel močne govore, ki so napovedali nasilen razpad Jugoslavije in spodbudili množice za vojne, ki so sledile.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.