Tujina

(Začasna) zmaga okoljevarstvenikov: umaknili prostorski načrt za sporni rudnik litija

Beograd, 16. 12. 2021 17.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Skupščina srbskega mesta Loznica je po hitrem postopku razveljavila sklep o sprejemu prostorskega načrta, ki predvideva gradnjo rudnika litija. S tem je izpolnjena ena od zahtev udeležencev množičnih okoljskih protestov v Srbiji, ki so potekali zadnje tri konce tedna.

Za razveljavitev sklepa je glasovalo 46 od skupaj 59 svetnikov mestne skupščine, sprejet pa je bil brez predhodne razprave. Razveljavitev je sicer že v torek napovedal srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Gibanje Ekološka vstaja, ki združuje na desetine društev in organizacij ter civilnih iniciativ, je zadnje tri sobote organiziralo proteste in blokade cest z zahtevo po umiku spornih zakonov o razlastitvi in referendumu.
Gibanje Ekološka vstaja, ki združuje na desetine društev in organizacij ter civilnih iniciativ, je zadnje tri sobote organiziralo proteste in blokade cest z zahtevo po umiku spornih zakonov o razlastitvi in referendumu. FOTO: AP

Eden od vodij gibanja Ekološka vstaja Aleksandar Jovanović Ćuta je sicer dejal, da sklep skupščine Loznice ne rešuje problematike izkopavanja litija v Srbiji, ki se ga namerava lotiti avstralsko-britanski rudarski velikan Rio Tinto.

Srbska vlada bi morala razveljaviti vse dogovore s tem podjetjem in svoj odlok iz leta 2020, je po današnji seji dejal Jovanović Ćuta. Dodaja, da je današnji umik prostorskega načrta le poskus srbskega predsednika Vučića, da umiri razmere do volitev, napovedanih za začetek aprila prihodnje leto.

Srbski predsednik je ob pritisku na tisoče ljudi na ulicah privolil v umik spornega zakona o razlastitvi in v spremembe zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Ekološka vstaja je za soboto že napovedala naslednji protest, ki se bo odvil pred poslopjem srbske vlade. Zahteva, da srbska izvršilna oblast razveljavi vse prejšnje sporazume in memorandume s konzorcijem Rio Tinto ter prepove nadaljnje raziskovanje in izkopavanje litija po vsej Srbiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SnowmanR
16. 12. 2021 21.15
+1
Bravo Srbija, ne prodajte naravnih bogatstev, ne biti kot Slovenija, vse tovarne, obrate in podjetja so prodana tujcem... Slovensko je samo ime, ki bo z leti zbledelo...
Janez23
16. 12. 2021 19.34
-1
Vsi bi imeli dobrine, nihče pa ne bi delal. Tudi meni diši pršut, a ne bi živel poleg svinjske farme. Prav bi bilo, da se Srbi poleg rudnika odpovedo še avtomobilom in se vozijo z volovskimi vpregami.
Generacija56
16. 12. 2021 19.00
+2
Srbija, kakorkoli jo že kdo obsoja, ima delujočo demokracijo, kjer ljudstvo lahko nekaj doseže. Mi, v butalah, smo prepuščeni na milost in nemilost blaznežu, proti kateremu že 2 leti protestira množica, blaznežu, ki mu je EU parlament podelil nezaupnico, blaznežu, ki je zadolžil v teh časih Slovenijo za pol milijarde evrov, za vojaško opremo, v času korone... In proti temu ne moremo NIČESAR NAREDITI....
METKA102
16. 12. 2021 18.49
+1
Upam, da tega rudnika tam ne bo nikoli. Prav tako bi se morali upreti mi proti frackingu v Prekmurju. Zakaj smo kar tiho?