Tujina

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva

Washington, 19. 10. 2024 06.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
60

Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Kandidati za predsednika ZDA
Kandidati za predsednika ZDA FOTO: Shutterstock

Na ameriških volitvah sta v ospredju pogosto le dve stranki. Mediji večino svoje pozornosti namenjajo kandidatoma iz republikanske in demokratske stranke. Letos sta to Donald Trump in Kamala Harris. Medijski prostor je močno omejen in ne omogoča podobne izpostavljenosti manjših in neodvisnih kandidatov, ki nimajo enakega vpliva ali denarja za financiranje velikih kampanj. 

Večina Američanov je tudi (upravičeno) prepričana, da ima le kandidat ene izmed dveh glavnih strank realne možnosti za zmago, kar dodatno spodkopava prizadevanja drugih. Toda preden skušamo odgovoriti na vprašanje, kakšne so v resnici njihove možnosti, poglejmo, kdo so in za kaj se zavzemajo. 

Jill Stein (Zelena stranka)

74-letna zdravnica in aktivistka že tretjič kandidira na ameriških volitvah. Prvič se je za mesto predsednice ZDA kot kandidatka zelenih potegovala že leta 2012 (prejela je manj kot 0,5 odstotka glasov) in nato še 2016 (prejela je okoli odstotek glasov). Lani novembra je napovedala svojo vnovično kandidaturo, Zelena stranka pa jo je kot svojo kandidatko potrdila avgusta letos. 

Jill Stein
Jill Stein FOTO: AP

Rojena je v Chicagu, v judovski družini, živi pa v Lexingtonu v zvezni državi Massachusetts. Leta 1973 je diplomirala z odliko iz psihologije, sociologije in antropologije na univerzi Harvard. Nato je študij nadaljevala na Harvard Medical School, kjer je diplomirala leta 1979. Po študiju se je zaposlila v Bostonu, kjer je 25 let delala kot zdravnica interne medicine, poleg tega pa je bila tudi profesorica interne medicine na Harvard Medical School. Ko je med delom s pacienti opazila, da mnoge njihove težave izvirajo iz okoljskega onesnaženja, je postala okoljska aktivistka. V preteklosti se je med drugim udeležila protestov proti elektrarnam na premog in zaplenjanju domov. V zadnjem času pa je oster kritik neomajne ameriške podpore Izraelu. 

Steinova se zavzema za progresivno politiko, ki vključuje univerzalno zdravstveno zavarovanje, prehod na obnovljive vire energije, konec ameriških vojaških intervencij in odpravo študentskega dolga. Njena vizija temelji na zeleni novi politiki, ki združuje okoljsko trajnost in socialno pravičnost.

74-letnica velja za najmočnejšo neodvisno predsedniško kandidatko levice, ki bi lahko 'odžrla' glasove predvsem demokratski kandidatki. V svoji trenutni kampanji Steinova demokrate obtožuje, da so večkrat izdali svoje obljube, ki so jih dali delavcem, mladim in za podnebje, medtem ko republikanci takšnih obljub niti ne dajejo. Sama zagovarja bolj ambiciozno podnebno politiko, s katero bi ZDA hitreje dosegle cilj ničelnih izpustov CO2. Zavzema se za zajamčeno brezplačno javno izobraževanje od vrtca do fakultete. Steinova je tudi dejala, da bo odpisala vse zdravstvene dolgove ter podvojila število sodnikov vrhovnega sodišča in njihove mandate omejila na 18 let. Poleg tega meni, da bi morale ZDA umakniti neomajno podporo Izraelu in Ukrajini. 

Jill Stein
Jill Stein FOTO: AP

Sredi oktobra je nagovarjala volivce v Michiganu, eni od sedmih zveznih držav, ki bi lahko odločile volilni izid. Michigan ima veliko arabsko-ameriško skupnost, ki je v zadnjem letu pogosto kritizirala ameriško podporo izraelskemu genocidu v Gazi. "Nismo v položaju, da bi osvojili Belo hišo. Vendar imamo resnično priložnost, da dobimo nekaj zgodovinskega. Kamali Harris bi lahko odvzeli zvezno državo Michigan. In ankete kažejo, da Harrisova najverjetneje ne more zmagati na volitvah brez Michigana," je na političnem zborovanju v Dearbornu v tej zvezni državi dejala Steinova podpornica Kshama Sawant

Da se kandidat, ki nima podpore ene od strank s samodejnim dostopom do glasovanja, pojavi na glasovnici v posamezni zvezni državi, mora predložiti 45.000 podpisov ali zbrati en odstotek skupnega števila glasov na prejšnjih guvernerskih volitvah. 

Nekateri analitiki ji napovedujejo več milijonov glasov, predvsem od običajnih ljudi, ki so naveličani tako demokratov kot republikancev. Steinova bo sicer prikazana na glasovnicah v 36 zveznih državah, medtem ko bodo v dveh volivci lahko na glasovnico dopisali njeno ime.

Kaj so njene prioritete, kaže tudi izbira podpredsedniškega kandidata. To je profesor zgodovine Butch Ware, specializiran za zgodovino imperializma, kolonializma, genocida in revolucije. V zadnjih letih je glasno opozarjal na krivice, kot je umor Georgea Floyda leta 2020 in aktualno dogajanje v Gazi. 

Chase Oliver (Libertarna stranka)

39-letni Oliver je kandidat tretje največje politične stranke v ZDA, Libertarne stranke. Pred dvema letoma se je potegoval za senatorsko mesto v zvezni državi Georgia. Svojo kandidaturo na letošnjih predsedniških volitvah je naznanil že aprila lani. Stranka pa ga je uradno potrdila kot kandidata maja letos po sedmih krogih glasovanja na strankarski konvenciji. 

Chase Oliver
Chase Oliver FOTO: AP

Rodil se je v Nashvillu v zvezni državi Tennessee, živi pa v Atlanti v Georgii. Oliver je svojo profesionalno kariero začel v gostinstvu, od leta 2020 pa je delal v multinacionalki na področju pomorske trgovine. Svojo politično kariero je začel kot aktivist, med drugim je nasprotoval vojni v Iraku. Libertarni stranki se je pridružil leta 2010. 

Zase pravi, da živi življenje običajnega Američana. "Razumem, kako je iti v trgovino z enako vsoto denarja, s katero pa lahko vse manj napolniš nakupovalni voziček," je dejal za BBC Americast

Chase Oliver
Chase Oliver FOTO: AP

V svoji kampanji se zavzema za uravnoteženje proračuna, prenehanje vojaške podpore Izraelu in Ukrajini, umik iz vseh tujih konfliktov in zaprtje vseh ameriških vojaških baz v tujini ter odpravo smrtne kazni. Med drugim poziva k poenostavitvi poti do ameriškega državljanstva za priseljence in razširitvi delovnih vizumov. Prav tako podpira dekriminalizacijo uporabe marihuane in pomilostitev vseh nenasilnih prestopnikov zaradi drog. Prepričan je, da imajo volivci dovolj izbiranja manjšega zla. Libertarci podpirajo majhno administracijo in individualne svoboščine, republikancem pa običajno odtegnejo do tri odstotke glasov. 

Oliver bo sicer prikazan na glasovnicah v 47 zveznih državah, v eni zvezni državi pa bodo lahko njegovo ime volivci dopisali. 

Njegov podpredsedniški kandidat je Mike ter Maat, upokojeni policist in ekonomist, ki je delal v administraciji Georgea H. W. Busha. Ter Maat je sprva bil tudi sam kandidat za predsedniško nominacijo, a na konvenciji stranke ni bil izglasovan, tako da se je pridružil Oliverju kot njegov podpredsedniški kandidat. 

Cornel West (neodvisni kandidat)

71-letni politični aktivist, filozof in akademik je svojo predsedniško kandidaturo napovedal junija lani. Najprej je nameraval kandidirati pod okriljem Ljudske stranke, nato se je dogovarjal z Zeleno stranko, na koncu pa je povsem opustil strankarski postopek in kandidiral kot neodvisni kandidat. Prepričan je, da si ljudje želijo dobre politike in ne strankarske politike. V videoposnetku, ki je bil objavljen junija 2023, je dejal, da kandidira kot neodvisni kandidat, ker da nobena politična stranka ne želi povedati resnice o Wall Streetu, Ukrajini, Pentagonu in tehnoloških velikanih. 

Cornel West
Cornel West FOTO: AP

West se je rodil v Tulsi v Oklahomi, živi pa v Princetonu v zvezni državi New Jersey. Leta 1973 je z odliko diplomiral iz filozofije na univerzi Harvard, nato je leta 1980 doktoriral na univerzi Princeton. West je priznan mislec in akademik, ki se je skozi leta uveljavil kot eden vodilnih intelektualcev na področjih rasne pravičnosti, družbene kritike in politične filozofije. Med drugim je delal kot profesor na teološki šoli Union Theological Seminary, predaval pa je tudi na univerzah Yale, Princeton in Harvard.

Tako kot Steinova in Oliver si tudi West prizadeva, da bi pritegnil progresivne volivce, ki so razočarani nad demokrati. Obljublja odpravo revščine in rešitev stanovanjske krize. Med njegovimi predvolilnimi obljubami je, da bi kot predsednik pritisnil na Izrael, da pristane na trajno prekinitev ognja v Gazi in umik s palestinskega ozemlja. Prav tako bi prekinil vso pomoč Ukrajini in si prizadeval za ukinitev Nata. Poleg tega bi uvedel brezplačno zdravstveno varstvo za vse prebivalce ZDA. 

Cornel West
Cornel West FOTO: Profimedia

Njegovo ime bo sicer prikazano na glasovnicah v 15 zveznih državah, v petih zveznih državah pa bodo lahko njegovo ime volivci dopisali. 

Za svojo podpredsednico si je West izbral Melino Abdullah, profesorico na kalifornijski državni univerzi, kjer je bila tudi vodja oddelka za pan-afriške študije. Aktivna je tudi v gibanju Black Lives Matter. Računata predvsem na podporo pri nezadovoljnih demokratskih volivcih, ki nasprotujejo Bidnovi podpori izraelski vojaški operaciji v Gazi. 

Randall Terry (Konservativna ustavna stranka)

65-letni aktivist in pisatelj je bil izbran za predsedniškega kandidata Konservativne ustavne stranke, ki jo volijo predvsem verni volivci. Svojo kandidaturo je napovedal marca letos, le mesec dni pozneje pa ga je stranka potrdila kot kandidata. Skozi leta se je večkrat politično angažiral in kandidiral za različne funkcije. Med drugim je že leta 2012 kandidiral za predsednika ZDA. 

Randall Terry
Randall Terry FOTO: AP

Rodil se je v New Yorku, živi pa v Romneyju v zvezni državi West Virginia. Leta 1981 je diplomiral na Elim Bible Institute, nato pa še na Empire State College in univerzi Norwich. Ameriški javnosti je najbolj znan po svojem strastnem nasprotovanju splavu, saj je ustanovil organizacijo proti splavu (Operation Rescue). Organizacija, ki jo je Terry vodil do leta 1991, je postala znana po svojih blokadah vhodov v klinike za splav. Aretiran je bil več kot 40-krat, med drugim tudi zaradi kršitve odredbe o prepovedi vstopa na Univerzo Notre Dame, kjer je protestiral proti obisku predsednika Baracka Obame.

Terry je konservativen kristjan in zagovornik tradicionalnih družinskih vrednot, njegova kampanja pa se osredotoča na družbena vprašanja, kot so pravice nerojenih otrok in verska svoboda. Njegove stališča so polarizirajoča, z močno podporo med konservativnimi volivci. Ameriško javnost v zadnjih tednih razburja z grafičnimi predvolilnimi oglasi, v katerih med drugim znane osebnosti primerja z nacističnimi voditelji in kritizira Američane, ki podpirajo pravico do splava, v oglasu pa se pojavijo zelo nazorni posnetki splavljenih zarodkov. 

Randall Terry
Randall Terry FOTO: AP

The New York Times je poročal, da so nekateri donatorji in operativci Demokratske stranke Terryju pomagali, da je prišel na glasovnice in pri promociji njegove kampanje med volivci, ki so proti splavu. S tem naj bi pomagali Harrisovi, saj bi Terry lahko Trumpu odnesel nekaj glasov. 

Njegovo ime bo prikazano na glasovnicah 12 zveznih držav. Njegov podpredsednik je Stephen Broden, temnopolti pastor iz Dallasa v Teksasu. 

Kakšne so njihove možnosti?

Neodvisni kandidati in kandidati manjših strank praviloma ne morejo organizirati velikih zborovanj, njihova imena ne bodo na glasovnicah v vseh zveznih državah, ameriški volivci pa preko medijev še največ izvedo o stališčih vodilnih dveh kandidatov. To pomeni, da so njihove možnosti za zmago na predsedniških volitvah v ZDA praktično ničelne. Kljub temu pa njihove kandidature niso povsem brez vpliva. 

Glede na to, da nekateri kandidati, kot je Jill Stein, lahko pritegnejo veliko volivcev, ima to lahko tudi pomembne posledice na končni izid ameriških volitev. S tem, ko bodo Američani dali svoj glas tretjemu kandidatu, lahko odtegnejo glasove glavnima kandidatoma. V državah, kjer so volivci precej neodločeni, lahko prisotnost tretjega močnega kandidata premakne ravnovesje v prid enega ali drugega kandidata, še posebej v nekaterih ključnih državah. 

Poleg tega pa bi, če bi denimo Jill Stein na volitvah prejela najmanj pet odstotkov glasov, Zelena stranka postala upravičena do financiranja iz državne blagajne na naslednjih volitvah. Močna podpora tretjemu kandidatu, ki se glasno zavzema za določeno temo, pa nenazadnje lahko vpliva na prihodnjo politiko izvoljenega kandidata do te teme, če bo želel na svojo stran pritegniti tudi te volivce. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gongash
20. 10. 2024 12.00
+1
Te ostali delujejo še večji norci kot unadva. Model drži tablo aborton is murder. V ameriki zgleda sploh ni več nihče normalen.
Rookoko
20. 10. 2024 11.35
V ospredju samo dva, ker to ni demokracija ampak elitizem.
soxx
19. 10. 2024 21.08
+1
Edina, ki je spoštovanja vredna, je Jill Stein - seveda ne bo nikoli izvoljena. USA si je tudi ne zasluži, bolj je primeren oranžni klovn.
nagec123
19. 10. 2024 19.44
+2
In potem pride Trump z kupleno troletko in pomete z konkurenco.
soxx
19. 10. 2024 21.10
+2
patogen
19. 10. 2024 19.30
+0
Odtenki leve k še volj levi.... Razen zadnejega.
Betuul
19. 10. 2024 17.30
+7
Gospa Jill Stein morda ! Za malo bolj naprej pri izboru
avgust.
19. 10. 2024 17.20
+9
Če bo Camala, bo še več vojn, to je dejstvo, to je že sama povedala.
Betuul
19. 10. 2024 16.13
+3
Mene so prepričali ostali štirje!
Skinwalker
19. 10. 2024 15.30
+1
Kar tam naj ostane
Zivo
19. 10. 2024 14.47
+1
''Mirovni'' načrt Zelenskega , so samo fantazijske želje propadajočega komika, ki je le avtokrat (ni izvoljen) , ki ga zanima predvsem to, kako se izvleči iz te godlje v katero je zašel in povzročil smrt 600.000 mladih in manj mladih Ukrajincev in okoli 1 milijon jih je trajno pohabljenih. Če bi Zelenskega skrbela usoda Ukrajine, bi podpisal parafirani resnično mirovni sporazum v Istanbulu. Ta njegov ''mirovni'' sporazum, predvideva samo še več vojne, še več ubijanja in rušenja in Zelenski temu pravi zmagoviti mirovni sporazum. V pentagonu se samo smejijo tem bedarijam. Biden je tiho. EU politiki pravijo, NATO vojaki ne bodo šli v Ukrajino. In kaj potem naredi Zelenski? Začne groziti s nuklearno bombo. Sicer je Ukrajinci niso sposobni narediti, lahko pa naredijo t.i. umazano atomsko bombo. EU politikom se dvigejejo lasje pokonci.
Claus
20. 10. 2024 09.37
Ja, ker Rusi si res zaslužijo zasedati druge države. Bogi Rusi. Seveda bi ti takoj bil za to, da bi se kaj podobnega zgodilo tudi v Slovenistanu
Zivo
19. 10. 2024 14.40
-3
V ZDA prevladuje bogata in močna oligarhija. ZDA so v bistvu oligarhična država. Tako zaključuje študija iz leta 2014, ki sta jo izvedla profesor Martin Gilens univerze Princeton in profesor univerze Northwestern Benjamin I Page. "Ameriška demokracija je prevara, ne glede na to, koliko jo napihujejo oligarhi, ki vodijo državo (in nadzorujejo nacionalne medije z novicami)," piše. "Z drugimi besedami, ZDA so v bistvu podobne Rusiji ali večini drugih dvomljivih 'volilnih' 'demokratičnih' držav, kjer lahko 20% ljudi izbere vlado. V Washingtonu je 30.000 lobističnih firm. Te firme v veliki večini lobirajo za kapital in ne za malega človeka. Razlike med republikanci in demokrati so zelo majhne. republikanci želijo predvsem, da biznis teče, demokrati , da biznis teče. Verjetno bo Trump zaustavil pomoč Ukrajini in s tem vojno. Me prav zanima kako se bodo potem obnašali EU politiki. Zagotovo bodo vsi spremenili smer in ne bodo več taki vojni hujskači. Zguba z nickom Zmaga Ukrajini pa sanja ... sanja ... sanja ... in naklada. Nihče več ne verjame, razen hudih indoktriniranih fanatikov, da bo Ukrajina zmagala, da bo Putin odšel, da bo RF razkosana.
Janez kita
20. 10. 2024 08.10
+1
ThorStorm666
19. 10. 2024 11.56
-6
Zmagat mora desno usmerjen kandidat in pika. Levo je zlo na svetu
Narkodefinkica
19. 10. 2024 10.33
+4
Upamo na zmago TRUMPA )) če ne tretja svetovna nam ne uide..
mackon08
19. 10. 2024 11.55
+3
Navaden klošar bi bil boljši od pokvarjenca Trumpa. Trump uničuje Evropo in če bo predsednik bo to naredil dokončno. Samo slepec ne vidi kaj se dogaja.
asdfghjklč
19. 10. 2024 10.19
-5
No, ja ... če bi amerika bila kot rusija, bi Biden naredil, da bi samo on bil kandidat za predsednika, ker trumpa bi vrgel iz kampanje, ker ne izpolnjuje vseh pogojev ... tako je putler naredil za svojega nejvečjega nasprotnika ...
Mateja88
19. 10. 2024 17.21
-1
Putleru so se gate tresle ko se je Jevgenij peljal z tanki proti Moskvi.
Ramzess
19. 10. 2024 10.00
+1
Trump je sedanji in bodoči predsednik (republiških ZDA, korporacijskih ni več), Kamale pa tudi že dolgo ni več, ta je dvojnica. To je samo film za speče.
hansola
19. 10. 2024 11.02
+1
Od kdaj imate v posebnih oddelkih psihiatrije dostop do interneta???
mackon08
19. 10. 2024 11.57
-1
Ramzes ne bluzi Trump je bivši,si morda slep?
Ramzess
19. 10. 2024 13.56
+3
Sam si slep, če ne vidiš kaj se dejansko dogaja na svetovnem odru.
Gratitude
19. 10. 2024 09.43
Pravilno je : Steinina podpornica in ne Steinova podpornica, ker gre za gospo Stein.
proofreader
19. 10. 2024 09.28
+8
Meni je vseeno, kdo zmaga, glavno da bo Melanija spet v Beli hiši.
NeXadileC
19. 10. 2024 09.08
+7
"Oni želijo da ste vi revni, ker verjamejo da bido tako lažje vladati nad vami.", Victor David Hanson.
Rodion Raskolnikov
19. 10. 2024 09.05
+8
Objektivo, če zanemarimo evropsko / ameriško demagogijo, ni nobene razlike, med kitajskim in ameriškim sistemom. Ne eno ne drugo ni demokracija, na Kitajskem določi predsednika partija, v Ameriki kapital. Ljudje ne odločajo o ničemer.
NeXadileC
19. 10. 2024 09.10
+6
Ljudje dobijo predstavo in igralce. Oblast in denar pa si drugi delijo, nad tribunami.
Mio56
19. 10. 2024 08.41
-3
Itaq se bodo zelo pametni americani odlocal le med harisovo pa trampom….kljub temu da imajo seznam kdo vse je na volitvah…..ah ja sej ni cudno da ta njihov sistem laufa pr taki zarukanosti! Kdo bo predsednik je pa tko ze doloceno…zdej samo se javnost izbira dvornega norcka!
Bonsa
19. 10. 2024 08.58
+5
Kot da pri nas ni enako. Kot da ves kdo je na volitvah zastopal stranko Vesna. In pa tisti govori Andreja Siska na predsedniskih volitvah.
hansola
19. 10. 2024 11.04
-3
Za koga pa se naj odločajo?? Vsi drugi na seznamu so, kar je sicer zelo težko verjeti, ŠE SLABŠA izbira kot vodilna kandidata. En je kristjanski psihopat proti splavu, vsi ostali pa na plačilni listi ali Putina ali pa Irana.