Tujina

Za 'pot smrti' so migranti plačali kar 8000 evrov

Rim, 28. 02. 2023 15.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Reševalne ekipe so v torek iz morja potegnile še eno truplo, s čimer se je število smrtnih žrtev tragedije v Italiji povzpelo na 64. Tožilci pa so identificirali osumljene tihotapce, ki naj bi za ''pot smrti'' iz Turčije v Italijo od vsakega migranta zahtevali po 8000 evrov.

Kruta migrantska nesreča, ki je terjala življenja mnogih ljudi, je zdaj dobila še ozadje. Migranti, ki so polni upanja odšli na prenatrpano ladjo, misleč, da bodo dosegli boljše življenje, so bili podvrženi drugačni usodi. Nekateri cilja namreč nikoli niso dosegli, saj jih je pogoltnilo razburkano morje. Za tako potovanje pa so tihotapcem morali plačati okoli 8000 evrov.

"Hitro odzivanje je edini način za resno in humano spopadanje z migrantsko krizo, da bi se v bodoče izognili takim izidom njihovih potovanj," je v pismu evropskim voditeljem navedla premierka Italije Giorgia Meloni.

"Gre za to, da več ljudi, kot se jih odpravi na pot, več jih tvega smrt," je dejala za državno televizijo Rai. Najmanj 64 ljudi, med njimi tudi osem otrok, je namreč umrlo, ko je njihov prenatrpani čoln v razburkanem morju trčil v skale le nekaj 100 metrov od Kalabrije in se raztreščil. Na čolnu naj bi bilo 170 ljudi, 64 jih je mrtvih, 80 pa preživelih. Italijanske oblasti zato razumljivo sklepajo, da bo v naslednjih dneh na obalo naplavilo še več trupel.

Številni potniki so iz Afganistana, Pakistana, Sirije in Iraka. Med preživelimi so identificirali tudi osumljene tihotapce, Turka in dva državljana Pakistana, še eden državljan Turčije pa naj bi pobegnil ali umrl v nesreči. 

Pojavila so se namigovanja, da reševanje ni potekalo dovolj hitro in da je na to vplivala italijanska politika, ki skupine za pomoč odvrača od tega, da bi ostale na morju in pomagale migrantom.  Vendar je notranji minister Matteo Piantedosi to odločno zanikal, Italija je po navedbah Frontexa poslala dve patruljni plovili, ki pa sta se morali zaradi slabega vremena obrniti. Reševalna akcija se je nato začela zgodaj v nedeljo, kar je bilo za nekatere že prepozno.

Piantedosi je še dodal, da skupine za pomoč načeloma sploh ne delujejo na območju nedeljskega brodoloma, ki se je zgodil ob kalabrijski obali v Jonskem morju. Skupine ponavadi delujejo v osrednjem Sredozemlju, kjer rešujejo migrante, ki se odpravijo iz Libije ali Tunizije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Harpuna
28. 02. 2023 16.10
+9
Večina jih je iz držav,kjer ni vojne,torej naj potujejo z dokumenti,če imajo denar za ilegalno pot,potem naj si uredijo papirje na konzulatih držav kamor hočejo.To se jim tako ne bi zgodilo.