Po obarvanju vode so se v javnosti pojavila ugibanja, da gre za podvig okoljevarstvenih aktivistov, a odgovornosti ni prevzel nihče. Mestni svetnik Andrea Pegoraro je takoj obtožil okoljske aktiviste, ki so v zadnjih mesecih napadali italijanske spomenike kulturne dediščine. Skupina Ultima Generazione, ki je prejšnji konec tedna v vodnjak Trevi v Rimu nalila oglje, je na vprašanje, ali so oni krivi za zeleno vodo, za CNN odgovorila: "To nismo bili mi."
To ni bilo prvič, da se je ta beneški kanal obarval v svetlo zeleno. Leta 1968 je argentinski umetnik Nicolas Garcia Uriburu med 34. beneškim bienalom s fluorescentnim barvilom tam obarval vodo, da bi spodbudil ekološko ozaveščenost.
Kot so pojasnili na spletni strani okoljske agencije dežele Benečije, fluorescein ni nevaren za okolje, da bi se raztopil v vodi, pa praviloma potrebuje nekaj dni.
Barvilo je po navedbah italijanskih medijev mogoče kupiti prek spleta, med drugim pa ga koristijo vodovodarji za ugotavljanje morebitnih poškodb cevi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.