Italija je zaradi nevihte Boris v stanju visoke pripravljenosti. "Nenavadno vroče Jadransko morje bo vse do četrtka hranilo nevihte na območju Jadrana in Apeninov," je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa dejal Lorenzo Tedici ter napovedal več ekstremnih vremenskih pojavov. Ponoči so huda neurja že prizadela jug Italije, močno deževje je med drugim zajelo dežele Apulija, Kampanja in Emilija-Romanja.
Po več smrtnih žrtvah v osrednji in vzhodni Evropi je Boris v Italiji že terjal novo smrt. Na terenu so bili gasilci, ki so zaradi neviht in poplav pomagali prebivalcem. Tako je bilo tudi v pokrajini Foggia v Apuliji, kjer so gasilci hiteli na pomoč v poplavah ujetim voznikom. A pri tem se je v težavah znašlo tudi terensko vozilo gasilcev.
Kot poročajo italijanski mediji, je narasla voda v torek zvečer odnesla interventno vozilo, v katerem sta bila v času intervencije dva gasilca. Eden od njiju se je po poročanju Anse uspel rešiti iz poplavljenega vozila, za drugim pa so sprožili iskalno akcijo. Truplo 59-letnega vodje gasilcev so zjutraj našli v kanalu, približno 700 metrov od mesta, kjer je gasilce presenetila narasla voda.
Oblasti v Emiliji-Romanji pa so zaradi napovedanih močnih neviht odločile, da bodo šole v pokrajinah Bologna, Forli-Casena, Rimini in Ravena v četrtek zaprte. Ljudi so pozvali, naj se izogibajo nepotrebnim potem na teh območjih. V občinah Castel Bolognese in Faenza medtem izvajajo preventivne evakuacije z ogroženih območij.
V Avstriji pod vodo celotne vasi, na Češkem plenijo domove
V hudih poplavah, ki so jih povzročila neurja na Poljskem, Češkem, v Avstriji in Romuniji, je medtem umrlo najmanj 23 ljudi, poroča Euronews. Zaradi nevarnosti poplav je stanje visoke pripravljenosti razglašeno tudi na Slovaškem, Madžarskem in Hrvaškem. Gladina rek namreč narašča.
Po uničujočih poplavah na vzhodu Češke že potekajo prve čistilne akcije. Številne trgovine, domove in šole je preplavilo blato, na pomoč je bila napotena tudi vojska. V Jeseniku v bližini meje s Poljsko so skupnostim, ki so zaradi poškodovanih cest in porušenih mostov odrezane od sveta, s helikopterji dostavili pitno vodo in hrano.
Češki premier Petr Fiala je dejal, da so evakuirali 13.500 ljudi, več kot 600 pa so jih rešili. Nevarnost poplav na Češkem se od takrat postopoma zmanjšuje, saj se je število poplavnih območij v državi zmanjšalo z več kot 200 na nekaj več kot 130. Jug Češke sicer še vedno ostaja v nevarnost, na meji z nemško zvezno deželo Saško pričakujejo nadaljnji dvig gladine reke Labe. Češka vlada je članice EU zaprosila za dobavo 15.000 razvlažilcev zraka, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Na prizadetih območjih so se pojavili tudi posamezni primeri plenjenja. Policija je bila doslej seznanjena s tremi takšnimi primeri, je sporočil češki notranji minister Vit Rakušan.
Razmere se umirjajo v Spodnji Avstriji, kjer vodostaji počasi upadajo. Številne ceste so sicer še vedno zaprte, gasilci pa so imeli ponoči največ dela s črpanjem vode in varovanjem jezov. V kraju Kirchberg an der Pielach so v torek po navedbah Rdečega križa evakuirali zdravstveni dom. Razmere se umirjajo tudi na Dunaju, kjer znova normalno deluje podzemna železnica.
Avstrijska vlada je napovedala, da bo zagotovila dodatna sredstva za odpravo škode, ki so jo povzročile poplave, prek sklada za naravne nesreče. V skladu bo po novem na voljo milijarda evrov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Ogrožene medtem ostajajo vasi ob reki Donavi, saj vodostaj reke še naprej narašča. Ponekod je tudi že poplavila. V dolini Pielach v Avstriji so pod vodo celotne vasi, evakuirati so morali večje število ljudi.
Morebitno razlivanje Donave skrbi tudi madžarsko prestolnico. Župan Budimpešte je opozoril, da se mesto lahko sooči z najhujšimi poplavami v zadnjem desetletju.
Na Madžarskem je tako v teku najtežja faza zaščite pred poplavami, je na novinarski konferenci v Budimpešti povedal premier Viktor Orban in pojasnil, da je vrhunec poplavnega vala državo zajel ponoči. "To obdobje je najtežje. Od danes naprej bo trajalo približno teden ali osem dni," je še dodal, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.
Boj s poplavami pa se nadaljuje tudi na Poljskem. Lokalni prebivalci in ekipe za odzivanje na nujne primere skušajo s skupnimi močmi nekatera območja zavarovati pred razlivanjem rek. Ponekod drugod so evakuiranim prebivalcem prinesli vodo in hrano.
V kraju Olava na Poljskem je gladina reke Odre ponoči narasla za meter in pol. Mestne oblasti napovedujejo, da bo poplavni val nižji od pričakovanega, a bo verjetno trajal dlje, kot je bilo prvotno napovedano. V luči tega so preventivno okrepili tudi protipoplavno zaščito v bližnjem Vroclavu.
Von der Leynova se bo v četrtek na Poljskem srečala z voditelji poplavljenih držav
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se bo v četrtek v poljskem Vroclavu sestala z voditelji Avstrije, Češke, Slovaške in Poljske, ki so jih po ciklonu Boris prizadele poplave, so danes sporočili v Bruslju.
"Predsednica von der Leyen bo obiskala ogroženo območje v Vroclavu, da bi ocenila razmere, ki so nastale zaradi nedavnih hudih poplav," je v Bruslju povedala namestnica tiskovnega predstavnika komisije Arianna Podesta in dodala, da se bo von der Leynova z voditelji prizadetih držav pogovarjala o ukrepih za odziv na razmere.
Da se bo predsednica Evropske komisije v četrtek mudila na Poljskem, je potrdila tudi vlada v Varšavi. V Vroclavu se bo sestala z avstrijskim kanclerjem Karlom Nehammerjem ter s češkim, slovaškim in poljskim premierjem.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.