Na Slovaško je medtem pobegnilo 90.329 ljudi, pa kažejo podatki, ki jih je objavil visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Ta še navaja podatke za Romunijo, kamor naj bi se zateklo 57.192 ljudi. Več kot 18.000 beguncev pa je doslej iz Ukrajine prišlo v Nemčijo, je danes sporočil tiskovni predstavnik nemškega notranjega ministrstva in pojasnil, da od teh približno 3000 ni ukrajinskih državljanov.
Pri tem je pojasnil, da lahko ljudje, ki bežijo z vojnega območja, vstopijo v EU ne glede na to, ali so ukrajinski prosilci za azil ali državljani tretjih držav. Kot je pojasnil, je večina državljanov tretjih držav imela stalno bivališče v Ukrajini, kar pomeni, da jim ni treba iti skozi azilni postopek. Po besedah tiskovnega predstavnika IOM je med begunci 78.800 oseb, ki ne izvirajo iz Ukrajine, ampak iz 138 drugih držav. Več deset držav je IOM zaprosilo za pomoč, da bi svoje državljane iz Ukrajine ali sosednjih držav prepeljali v domovino.
Organizacija tudi preiskuje poročila, da so tujcem zavrnili zdravniško pomoč. Takšno vedenje je popolnoma nesprejemljivo, je opozoril tiskovni predstavnik. Med begunci, ki bežijo iz Ukrajine, je veliko študentov in delavcev migrantov iz Afrike in Azije. Mnogi so se medtem že uspeli vrniti v domovino.
Nigerijske oblasti so tako danes sporočile, da je iz Ukrajine domov prispela prva skupina več kot 400 Nigerijcev, med katerimi je bila večina študentov. Že v torek pa se je v Gano vrnilo 17 od 500 ganskih študentov. Ruske oblasti so danes sporočile, da so v preteklem dnevu iz Ukrajine evakuirali več kot 5800 ljudi, med njimi 1670 otrok.
Po besedah vodje ruskega nacionalnega centra za civilno zaščito, polkovnika Mihaila Mizinceva, je bilo od začetka posebne vojaške operacije z nevarnih območij evakuiranih več kot 149.000 ljudi, od tega 40.629 otrok, poroča ruska tiskovna agencija Tass. UNHCR pa navaja, da je od začetka invazije iz Ukrajine v Rusijo pobegnilo 53.300 ljudi, mejo z Belorusijo pa je prečkalo okoli 384 ljudi.
Mednarodna organizacija za migracije pa je prejela verodostojna in preverjena poročila o diskriminaciji, ki so jo na ukrajinskih mejah doživeli tuji državljani, ki so poskušali pobegniti pred nasiljem med rusko invazijo, je v petek za CNN povedal generalni direktor IOM Antonio Vitorino.
"Imamo poročila, verodostojna poročila, preverjena poročila, in sodelujemo z oblastmi na obeh straneh," je dejal Vitorino. "Obrnili smo se že na oblasti tako v Ukrajini kot v sosednjih državah, da zagotovijo prehod vsem, ki bežijo iz države, ne glede na njihovo državljanstvo, pripadnost in barvo kože," je dodal.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.