Ameriške predsedniške volitve 2016 so zaznamovali številni posamezniki in skupine, ki so želeli vplivati na izid volitev. To so bili predvsem podporniki Donalda Trumpa, ki so si prizadevali za zmago republikancev. V prizadevanju za dosego tega cilja so uporabljali raznovrstne strategije.
Eden vidnejših Trumpovih podpornikov je bil Douglas Mackey, ki je na spletu objavljal meme (fotografije s pripisanim besedilom) takratne predsedniške kandidatke Hillary Clinton. Ti so vizualno zelo spominjali na kampanjske oglase Clintonove. V teh objavah je Mackey lažno navedel, da podporniki predsedniške kandidatke zanjo lahko glasujejo kar s tekstovnim sporočilom. Za Clintonovo je tako "glasovalo" okoli 5000 ljudi.
Mackey se je sicer branil, da s svojimi dejanji ni želel nikogar prevarati, da je le "želel videti, kaj s bo zgodilo". Njegov odvetnik Andrew J. Frisch, ki je med sojenjem objave svoje stranke opisal kot del "burnega spletnega diskurza", pa je na odločitev sodišča že napovedal pritožbo.
A tožilci so trdili, da je Mackey prestopil mejo – saj da ne gre več le za svobodni politični govor, ampak za kaznivo dejanje. Obsojeni je namreč z goljufijo želel vplivati na izid volitev. "Pravice do govora ne morete izrabiti za to, da bi ljudem odvzeli pravico do glasovanja," je porotnikom povedal eden od tožilcev William J. Gullotta.
V petek je tako porota v Brooklynu po nekaj več kot štirih dneh odločanja Mackeyja spoznala za krivega zarote, s katero je sodržavljanom želel odvzeti pravico do glasovanja. Predvidoma bo obsojen avgusta, grozi mu največ 10 let zapora.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.