Omenjena ukrepa naj bi začela veljati v sredo po objavi v uradnem listu EU. Sprejeta sta bila, ko se je EU odločila okrepiti sankcije proti Moskvi kot odgovor na ruski napad na Ukrajino.
Po poročanju tiskovne agencije Bloomberg naj bi izključitev iz Swifta veljala za sedem ruskih bank: VTB, Bank Rosija, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank in VEB.RF. Na seznamu ni Sberbank in Gazprombank.
Prepoved Sputnika in RT
Medtem ko se ruska vojna v Ukrajini za svet odvija na družbenih omrežjih, se velika tehnološka podjetja soočajo z vse pogostejšimi pozivi, naj ruskim državnim medijem preprečijo uporabo svojih platform za širjenje propagande in dezinformacij. Prepoved ruskih državnih medijev RT in Sputnik bo po navedbah evropskega komisarja za enotni trg Thierryja Bretona veljala za širjenje novic po vseh kanalih, od satelitske televizije do videoplatform. Cilj je, da se ruskim državnim medijem omeji dostop do celotnega evropskega trga, je poudaril komisar.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sicer že v nedeljo napovedala prepoved RT in Sputnika, s čimer bi se EU borila proti dezinformacijam in ruski propagandi v povezavi z vojno v Ukrajini. Več družbenih omrežij, med njimi Facebook in Youtube, je že blokiralo dostop do RT in Sputnika, s čimer so se odzvali na pozive evropskih politikov.
Po napovedi predsednice Evropske komisije so se sicer odprla vprašanja, kako bi lahko zakonito uvedli prepoved in kakšen bi lahko bil povračilni ukrep Moskve. Kljub načelni podpori vseh 27 držav članic, so se zvrstile tudi kritike, da gre pri ukrepu za cenzuro in omejevanje svobode govora, poroča portal Politico. Med drugim s to utemeljitvijo prepovedi nasprotuje francoska podružnica RT.
Običajno je odločitev o blokadi medija v državi članici sicer v pristojnosti tamkajšnjega regulatorja. Ravno prejšnji teden sta odločitev o prepovedi ruskih televizij sprejela poljski in estonski regulator, francoski regulator pa trenutno odloča o pritožbi proti RT Francija.
Kanale je doslej zaprl YouTube
Kanale ruskih medijev v Evropi, RT-ja in Sputnika, je danes tako le zaprla spletna platforma YouTube. "Zaradi vojne v Ukrajini s takojšnjim učinkom zapiramo kanale na YouTubu, ki so povezani z RT-jem in Sputnikom v Evropi," je sporočil tiskovni predstavnik platforme. Ob tem so napovedali, da bo tehnična izvedba zaprtja številnih kanalov verjetno trajala nekaj časa. Iz Slovenije sicer kanali RT-ja in Sputnika na YouTubu niso več dosegljivi.
Profile RT in Sputnika v Evropski uniji je danes blokiralo tudi podjetje Meta. Vodja političnega oddelka Facebooka Nick Clegg je na Twitterju utemeljil, da so za blokado prosile vlade več držav EU. Blokado profilov je potrdil tudi predstavnik družbenega omrežja TikTok, ki je v lasti kitajskega koncerna Bytedance. Pri t. i. geoblokadi se omeji dostop do vsebin na podlagi IP-naslovov, iz katerih je razvidna lokacija uporabnika. Medtem so pri omrežju Twitter uvedli posebna opozorila za tvite profilov, ki jih povezujejo z ruskimi državnimi mediji.
Nekatera druga tehnološka podjetja v lasti ZDA pa so namesto popolne blokade ponudila skromnejše spremembe: omejili so doseg Kremlja, označili več te vsebine, da bi ljudje vedeli, da izvira od ruske vlade, in ruskim državnim organom odrezali vse prihodke od oglasov, ki so jih prej ustvarili.
Spremembe so skrbno uravnovešena dejanja, ki naj bi upočasnila Kremelj pri propagandi na družbenih omrežjih, ne da bi ruske uradnike tako zelo razjezili, da bi svojim državljanom odvzeli dostop do platform v ključnem vojnem času, je dejala Katie Harbath, nekdanja direktorica za javno politiko pri Facebooku.
Meta, ki je lastnica Facebooka in Instagrama, je v ponedeljek objavila, da bo omejila dostop do ruskih storitev RT in Sputnik v Evropi, potem ko je Ursula von der Leyen konec tedna sporočila, da si uradniki prizadevajo za prepoved omenjenih spletnih mest po vsej EU. ZDA sicer niso sprejele podobnih ukrepov ali uvedle sankcij proti ruskim državnim medijem, tako da so tehnološkim podjetjem v ameriški lasti prepustili, da se sama spopadejo s tem, kako zmanjšati doseg Kremlja. Rezultati pa so različni.
RT in drugi ruski državni medijski računi so še vedno aktivni na Facebooku v ZDA. Twitter je v ponedeljek objavil, da bo, potem ko so uporabniki, ki delijo povezave do ruskih državnih medijev, v zadnjih dneh objavili več kot 45.000 tvitov na dan, vsebinam dodal oznake s spletnih mest Kremlja. Podjetje je tudi dejalo, da v svoji iskalni funkciji uporabnikom ne bo priporočalo spletnih mest, povezanih z Rusijo, ali jih usmerjalo nanje.
Konec tedna je podjetje s sedežem v Menlo Parku v Kaliforniji objavilo, da prepoveduje oglase ruskih državnih medijev, in odstranilo mrežo 40 lažnih računov, strani in skupin, ki so objavljale prorusko propagando. Mreža je uporabljala izmišljene osebe, ki so se predstavljale kot novinarji in strokovnjaki, vendar ni imela veliko občinstva. Facebook je sicer leta 2020 začel označevati medije pod nadzorom države.
Prizadevanja Facebooka, da bi omejil doseg ruskih državnih medijev, so že razjezila ruske uradnike. Prejšnji teden so uradniki Mete povedali, da so zavrnili zahtevo Rusije, naj ustavijo preverjanje dejstev ali označevanje objav, ki so jih objavili ruski državni mediji. Uradniki Kremlja so se odzvali z omejitvijo dostopa do Facebooka. Podjetje je zavrnilo tudi zahteve ukrajinskih uradnikov, ki so od Mete zahtevali, naj prekine dostop do svojih platform v Rusiji.
Po besedah Nicka Clegga, ki je bil nedavno imenovan za podpredsednika družbe za globalne zadeve, bi ta poteza preprečila Rusom, da bi platforme uporabljali za učenje o vojni, izražanje svojih stališč ali organiziranje protestov. "Verjamemo, da bi izklop naših storitev utišal pomembno izražanje v ključnem trenutku," je Clegg zapisal na Twitterju v nedeljo.
Agresivnejše označevanje državnih medijev in poteze za zmanjšanje poudarka na njihovi spletni vsebini bi lahko pripomogle k zmanjšanju širjenja škodljivega materiala, ne da bi pri tem odrezali ključni vir informacij, je dejala Alexandra Givens, izvršna direktorica Centra za demokracijo in tehnologijo iz Washingtona. "Te platforme so način, da se disidenti organizirajo in odzovejo," je dejala. "Najjasnejši pokazatelj tega je, da je režim poskušal zapreti dostop do Facebooka in Twitterja."
Rusija je namreč leta ustvarjala svoj obsežni propagandni aparat, ta pa se ponaša z desetinami spletnih mest, ki merijo na milijone ljudi v različnih jezikih. Ta priprava vsakemu tehnološkemu podjetju otežuje hiter odziv, je dejal Graham Shellenberger iz Miburo Solutions, podjetja, ki sledi napačnim informacijam in kampanjam. "To je sistem, ki so ga gradili več kot deset let, zlasti ko gre za Ukrajino," je dejal. "Ustvarili so kanale, ustvarili so glasnike. In zdaj nenadoma začenjamo ukrepati proti temu."
Medtem je Microsoft napovedal, da ne bo prikazoval vsebine ali oglasov RT-ja in Sputnika in RT-jevih aplikacij ne bo vključil v svojo trgovino z aplikacijami. Prejšnji teden je sicer ameriški senator Mark Warner iz Virginije poslal pisma Googlu, Meti, Redditu, Telegramu, TikToku in Twitterju, v katerem jih poziva, naj omejijo takšne kampanje ruskega vpliva na svojih spletnih mestih. "Poleg uveljavljene ruske uporabe vplivnih operacij kot orodja strateškega vpliva je informacijska vojna sestavni del ruske vojaške doktrine," je zapisal Warner.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.