Tujina

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom

Ženeva/Kigali, 16. 10. 2024 12.26 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

WHO je na omrežju X sporočila, da po septembrskem izbruhu virusnega obolenja marburg v Ruandi in po začetku preizkusnega cepljenja začenjajo tudi s preizkusnim zdravljenjem, ki "vključuje preizkušanje varnosti in učinkovitosti zdravila remdesivir protivirusnega zdravila, ki se uporablja za zdravljenje covida-19 in MBP091 –, ki sproža tvorjenje posebnega protitelesa za boj proti virusu marburg".

Iz Ruande prihajajo spodbudne novice, je zapisal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Izrazil je zadovoljstvo, da v Ruandi v sodelovanju z WHO začenjajo prve klinične preizkuse zdravljenja bolezni, za posledicami katere je od septembra v Ruandi umrlo 13 ljudi. Skupaj so zabeležili sicer 58 primerov okužbe, 12 bolnikov je ozdravelo. Zaradi suma okužbe so opravili 2700 testov, je povedal ruandski minister za zdravje Sabin Nsanzimana.

Virus Marburg
Virus Marburg FOTO: Shutterstock

Po četrtkovih navedbah nadzornega zdravstvenega organa Afriške unije je izbruh bolezni v Ruandi pod nadzorom, poroča AFP.

Virus marburg je zelo nevaren patogen, ki povzroča obliko hemoragične mrzlice, krvavitve in tudi odpoved organov. Je del tako imenovane družine filovirusov, v katero spada tudi virus ebola, ki je v preteklosti že večkrat pustošil v Afriki.

Naravni gostitelj virusa marburg so afriški sadni netopirji, živali pa lahko virus prenesejo tudi na ljudi. Virus se nato s človeka na človeka prenaša s krvjo ali drugimi telesnimi tekočinami. Zanj še ni uradno priznanega cepiva ali protivirusnega zdravljenja.

"Preizkusno zdravljenje je rezultat dvoletnega dela skoraj 200 raziskovalcev, razvijalcev, uradnikov ministrstev za zdravje in partnerjev po vsem svetu ter iz 17 afriških držav, kjer obstaja tveganje razširitve filovirusov, kot sta ebola in marburg," so pojasnili v WHO.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
16. 10. 2024 13.19
+3
V Afriki jim bo šla depopulacija dobro od rok. Bill Gates jih ima rad. Remdesivir pa bi medtem moral biti umaknjen s trga, ampak bodo še preizkušali.
Ramzess
16. 10. 2024 14.10
+1
A ni bil prepovedan med covidom, medtem so pacientom dajali strupe, da so umirali. Sedaj pa ga preiskušajo za ...
shadow_777
16. 10. 2024 13.08
+1
To stara zaloga?
Roadkill
16. 10. 2024 12.51
Je po Mariboru dubu ime
Trident Poraza
16. 10. 2024 12.34
+4