Znanstveniki so mnenja, da trenutno poimenovanje virusa opičjih koz implicira, da je virus izbruhnil v Afriki, in opozarjajo, da je ta povezava neutemeljena. Čeprav je v sedmih afriških državah virus prisoten že desetletja, pravijo, da ni dokazov o tem, da virus izhaja iz Afrike.
V stroki trenutno poznajo dve različici virusa, ki ju imenujejo tudi "zahodnoafriška različica" in "osrednjeafriška različica", saj je bila večina primerov zabeležena na teh področjih. Za ti imeni znanstveniki pravijo, da izražata diskriminatorne prakse in stigmatizirata Afriko.
Napačno naj bi bilo tudi razširjeno prepričanje o tem, da se je virus na človeka prenesel z opic. Trenutne informacije namreč pričajo o tem, da se je virus na človeka prenesel z glodalcev.
Za novo poimenovanje so znastveniki predlagali ime hMPXV, vendar bo končno odločitev o tem izvedla Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), poročajo na BBC.
WHO bo zaradi izbruha opičjih koz sklical odbor za izredne razmere
"Izbruh opičjih koz je nenavaden in zaskrbljujoč. Zaradi tega sem se, v skladu z mednarodnimi zdravstvenimi predpisi, odločil v naslednjem tednu sklicati odbor za izredne razmere, ki bo ocenil, če izbruh, ki smo mu priča, predstavlja javnozdravstveno izredno stanje mednarodnih razsežnosti," je dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Odbor mora odločiti o tem, ali gre v primeru opičjih koz za izredne razmere, kot je bilo to v primeru pandemije novega koronavirusa.
Razglasitev izrednih razmer je najvišja stopnja svetovne pripravljenosti na zdravstveno krizo, ki jo lahko uvede WHO. Takšna razglasitev sicer nima neposrednih praktičnih posledic, njen namen je prebuditi države članice.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.