Mednarodna agencija za raziskovanje raka (IARC) in skupni strokovni odbor za aditive v živilih (JECFA), ki delujeta v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), sta opravila varnostni pregled aspartama. Tega so, kot se je napovedovalo, označili za sladilo, ki je morda rakotvorno, kar pomeni, da obstajajo "omejeni" dokazi, ki povezujejo aspartam z nastankom raka, še posebej raka na jetrih.
Aspartam je umetno sladilo, ki se od osemdesetih let prejšnjega stoletja uporablja v različnih živilih in pijačah, vključno z dietnimi pijačami, žvečilnimi gumiji, želatino, sladoledom, mlečnimi izdelki, zobnimi pastami in kapljicami proti kašlju.
Francisco Branca, direktor Oddelka za prehrano in varnost hrane WHO, je v izjavi dejal, da so pregledi pokazali, da aspartam v običajnih odmerkih sicer ni nevaren, je pa treba morebitne učinke na zdravje dodatno raziskati.

JECFA je znova preučila sprejemljiv dnevni vnos aspartama in ugotovila, da spremembe priporočil niso potrebne. Še naprej tako velja, da ga je na dan sprejemljivo zaužiti 40 mg na kilogram telesne teže. Pločevinka dietne brezalkoholne pijače denimo vsebuje 200 ali 300 mg aspartama, odrasel človek, ki tehta 70 kg, pa bi moral spiti 9–14 pločevink, da bi presegel priporočeno količino, so navedli pri WHO.
Nekatere znanstvenike in proizvajalce hrane ter pijač medtem skrbi, da bo klasifikacija WHO zmedla potrošnike. American Beverage, ameriško združenje, ki zastopa industrijo brezalkoholnih pijač, je v izjavi dejalo, da v znanstveni skupnosti obstaja široko soglasje, da je aspartam varen, poroča CNN.
"IARC ni ustrezen organ za presojanje o varnosti hrane. Njihov pregled aspartama ni znanstveno celovit, saj v veliki meri temelji na splošno diskreditiranih raziskavah," je bil konec junija kritičen Frances Hunt-Wood, generalni sekretar Mednarodnega združenja proizvajalcev sladil (ISA).
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.