Od začetka aprila so dve tretjini vseh primerov skrivnostnega hepatitisa odkrili v Veliki Britaniji. Preostanek primerov je razdeljen med več evropskih držav od Norveške do Romunije, potrdili so ga tudi v ZDA. V Sloveniji tovrstnega hepatitisa še niso potrdili, v sosednji Italiji pa je denimo število primerov naraslo na enajst. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ni jasno, ali gre dejansko za povečanje pogostosti bolezni ali so več primerov odkrili zaradi okrepljene pozornosti.
Nobeden od otrok sicer ni bil okužen s klasičnimi virusi hepatitisa, ki pri otrocih pogosto poteka brez simptomov ali le z manjšo prizadetostjo. Pri številnih od obolelih s trenutno obliko pa so zaznali močno povišano raven jetrnih encimov in zlatenico.
Glede na podatke WHO je doslej 17 otrok potrebovalo presaditev jeter, najmanj eden je umrl. Pri 74 so odkrili prisotnost adenovirusov. Pri organizaciji ob tem poudarjajo, da ti virusi praviloma izzovejo le blažje simptome, kot je obolenje dihalnih poti.
V teku je tudi preiskava morebitne povezave s pandemijo covida-19. WHO kot možno navaja, da so otroci sedaj bolj občutljivi na adenoviruse, saj so se ti med pandemijo manj prenašali. Preiskujejo tudi domnevo, da bi lahko vlogo igrala dvojna okužba – tako z adenovirusom kot novim koronavirusom.
Hepatitis kot stranski učinek cepljenja proti covidu-19 WHO izključuje, saj večina mladih obolelih ni bila cepljena.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.