Generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je opozoril na poročila s severa Gaze, kjer naj bi streljali na ljudi, ki bežijo iz bolnišnice. Po zadnjih informacijah je bolnišnica Al Šifa obkrožena z izraelskimi tanki, več bolnišničnih oddelkov pa je bilo tarča napadov.
Namestnik ministra za zdravje v Gazi Jusef Abu Riš je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da so izraelske sile danes z raketnim napadom povsem uničile dvonadstropno stavbo, kjer se nahaja kardiološki oddelek bolnišnice. Napad na bolnišnično poslopje je potrdilo tudi več očividcev.
"WHO znova poziva k takojšnji humanitarni prekinitvi ognja v Gazi, saj bomo le tako lahko rešili življenja in zmanjšali grozljivo raven trpljenja," je na omrežju X zapisal Tedros.
Po navedbah organizacije Zdravniki brez meja se težke razmere v okolici največje bolnišnice v Gazi še zdaleč niso končale, stalno bombardiranje namreč preprečuje evakuacijo, prenevarno pa je tudi za reševalna vozila, ki trenutno ne morejo priti do poškodovanih, poroča CNN.
Zdravniki operacije izvajajo ob svečah, hrane je vedno manj, drastično primanjkuje tudi zdravil in medicinskih pripomočkov. Po podatkih ministrstva za zdravje, ki ga nadzoruje Hamas, so trije novorojenčki umrli, ko je bolnišnica ostala brez elektrike. Dva dojenčka naj bi umrla v noči s petka na soboto, potem ko je generator, ki je napajal inkubatorje na neonatalnem oddelku, prenehal delati. Zdravniki imajo zdaj velike težave ohraniti pri življenju še 36 drugih novorojenčkov, ki so v inkubatorjih.
Izraelska vojska sicer zanika, da naj bi napadala tudi bolnišnico in da so jo obkolili, potrdili pa so, da v bližini potekajo intenzivni spopadi. Dodali so, da so v stiku z vodjo bolnišnice in da so ponudili pomoč pri evakuaciji. Direktor bolnišnice Mohamed Abu Salmija je pred tem za katarsko hišo Al Jazeera zanikal, da bi takšno ponudbo dobil.
Izraelske sile namreč trdijo, da se pripadniki palestinskega oboroženega gibanja Hamas skrivajo v tunelih pod bolnišnico. Izrael je ob 9. uri po lokalnem času odprl koridorje za evakuacijo civilistov s severa na jug Gaze. Koridorji bodo predvidoma odprti do 16. ure, izraelska vojska pa naj bi v tem času omogočila tudi neposredno evakuacijo iz bolnišnice Al Šifa.
"Na bolnišnico ne streljamo in je oblegamo," je dejal polkovnik Moshe Tetro. "Vzhodna stran bolnišnice ostaja odprta, poleg tega pa vojska usklajuje evakuacijo z vsemi, ki jo želijo." Pomagali naj bi tudi pri evakuaciji dojenčkov iz bolnišnice, je potrdil kontraadmiral Daniel Hagari.
V bolnišnici naj bi bilo okoli 400 pacientov, zatočišče pa naj bi tam poiskalo okoli 2000 ljudi. Dr. Munir Al-Bursh, generalni direktor zdravstvenega ministrstva v Gazi je poudaril, da je mrtvašnica polna trupel in da je trenutno na tleh bolnišnice več kot 100 trupel, zavitih v odeje.
Stanje v bolnišnici je sprožilo kritične odzive humanitarnih agencij, ki vztrajno ponavljajo, da je treba s sovražnostmi nemudoma prenehati. "Bolniki, vključno z dojenčki, in civilisti, ki iščejo pomoč, so ujeti. Zgroženi smo nad poročili," je dejala Angelita Caredda, direktorica norveškega sveta za begunce. Martin Griffiths, vodja Urada Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih zadev, je obsodil napade na zdravstvene ustanove in v objavi na portalu X, prej znanem kot Twitter, zapisal, da "vojna dejanja v zdravstvenih ustanovah niso opravičljiva".
Tudi v drugih bolnišnicah stanje ni kaj dosti boljše, prav tako naj bi jih izraelska vojska obkolila. Na pomoč so sicer priskočile jordanske letalske sile in zgodaj zjutraj odvrgle medicinsko pomoč jordanski terenski bolnišnici v Gazi, je sporočil premier Jordanije.
Gazo prek Rafe zapustilo še 800 ljudi
Gazo je danes prek mejnega prehoda z Egiptom Rafa zapustilo več kot 800 tujcev in Palestincev z dvojim državljanstvom, je danes sporočil tiskovni predstavnik s palestinske strani prehoda. Med današnjimi evakuiranimi so državljani 15 različnih držav, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal neimenovani egiptovski varnostni vir.
Egiptovski Rdeči polmesec je navedel, da so med današnjimi evakuiranimi številni Rusi in Ukrajinci. Ta organizacija je sicer poročala o zgolj 500 prehodih meje.
Odkar so mejni prehod delno odprli pred tednom in pol, je palestinsko enklavo zapustilo okoli 2700 ljudi.
Prehod Rafa je bil v petek in soboto zaprt za vse prehode. V skladu z dogovorom, mejnega prehoda sicer ne morejo koristiti Palestinci, ki ostajajo ujeti v oblegani enklavi. Edina izjema velja za nekatere ranjence.
Število ubitih v pettedenskih izraelskih napadih na Gazo je medtem preseglo številko 11.100, je danes po navedbah katarske televizije Al Jazeera sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje. Ranjenih je bilo 28.000 ljudi.
Izraelska letala napadla cilje v Siriji
Izraelska vojska je objavila, da sta v soboto dva izstrelka iz smeri Sirije zadela nenaseljeno območje Golanske planote, kjer so so posledično oglasile sirene, ki opozarjajo na nevarnost raketnega napada.
Izraelska letala so že v petek v Siriji zadela položaj organizacije, ki naj bi bila odgovorna za četrtkov napad z dronom na poslopje osnovne šole v obmorskem mestu Eilat na skrajnem jugu Izraela.
Izrael okupira sirsko Golansko planoto od leta 1967. To območje si je tudi enostransko priključil, česar pa Združeni narodi ne priznavajo.
Izraelski obrambni minister Bejrutu zagrozil z usodo Gaze
Po Galantovih besedah so se provokacije na severu države spremenile v agresijo. Kot je poudaril, glavnina izraelskih letalskih sil več ni aktivna nad Gazo, zato se lahko aktivirajo severneje, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Ministrove grožnje je ponovil tudi premier Benjamin Netanjahu, ki je omenjeni šiitski organizaciji v Libanonu sporočil, da bi bila vojna z Izraelom njena največja napaka. "Vaš vstop v vojno bo zapečatil usodo Libanona," je še dodal predsednik skrajno desne izraelske vlade.
Od 8. oktobra na območju izraelsko-libanonske meje poteka najsilovitejše medsebojno obstreljevanje od vojne leta 2006. Nasralah je v soboto razkril, da je Hezbolah proti Izraelu uporabil nove vrste orožja ter obljubil, da bo ohranil pritisk na južno sosedo.
Nasralah je v soboto razkril, da je Hezbolah proti Izraelu uporabil nove vrste orožja ter obljubil, da bo ohranil pritisk na južno sosedo.
Medsebojni napadi so se nadaljevali tudi danes, ko je izraelska vojska izvedla povračilne napade na območje, od koder je pred tem Hezbolah ciljal Izrael in poškodoval več civilistov. Po navedbah reševalcev za izraelski medij N12 je bila v obstreljevanju huje ranjena ena oseba, še nekaj jih je bilo poškodovanih, poroča katarska televizija Al Jazeera.
Na nevarnost zaostrovanja konflikta so danes opozorili tudi v mirovni misiji Združenih narodov na jugu Libanona (Unifil). Kot so sporočili prek omrežja X, je namreč en pripadnik modrih čelad ponoči utrpel strelno rano. Njegovo stanje je stabilno, preiskava o incidentu pa še poteka.
Hezbolah je bil kot stranka in oboroženo gibanje ustanovljen s pomočjo Irana leta 1985 v odgovor na izraelsko okupacijo južnega Libanona. Nasralah to gibanje vodi od leta 1992.