Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) tistim, ki sumijo na okužbo z novim koronavirusom, svetuje, naj brez posveta z zdravnikom ne vzamejo zdravila ibuprofen. Kot je dejal tiskovni predstavnik WHO Christian Lindmeier, sicer še ni novih študij, ki bi dokazovale povezavo med jemanjem ibuprofena in višjo smrtnostjo. Strokovnjaki to še preverjajo.
"Svetujemo, da v primeru suma vzamejo paracetamol namesto ibuprofena," je še dejal Lindmeier v Ženevi. Ob tem je poudaril, da to velja izključno za jemanje zdravil brez posvetovanja z zdravnikom.
Farmacevtsko podjetje: Z dokazi o škodljivosti nismo seznanjeni
Javnost je minuli konec tedna vznemiril tvit francoskega ministra za zdravje, ki je odsvetoval jemanje protivnetnih zdravil, kot je ibuprofen. Podobno je priporočil vodja francoskega inštituta za javno zdravje Jerome Salomon, ki je odsvetoval jemanje nesteroidnih antirevmatikov, kamor sodita še acetilsalicilna kislina (Aspirin) in diklofenak (Naklofen, Olfen, Voltaren, ...).
Družba Reckitt Benckiser, ki proizvaja zdravilo z ibuprofenom Nurofen, pa je javnosti poslala obvestilo, da "ni seznanjena z dokazi, da bi imel ibuprofen škodljiv vpliv na izid pri bolnikih z boleznijo COVID-19. Večina evropskih zdravstvenih organov še vedno priporoča ustrezno uporabo ibuprofena in paracetamola kot del simptomatskega zdravljenja bolezni COVID-19".
"Varnost potrošnikov je pri nas na prvem mestu," so še zapisali pri družbi Reckitt Benckiser in dodali, da bodo zato "aktivno preučili vsa poročila, s katerimi bomo seznanjeni, in sodelovali z regulativnimi organi, da jih ocenimo v skladu z uveljavljenimi postopki farmakovigilance".
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.