V Washingtonu so v soboto potekale demonstracije v podporo odhajajočemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki se jih je udeležilo več skrajno desničarskih skupin, tudi približno 200 pripadnikov skupine Proud Boys. Po sicer mirnem shodu nekaj tisoč protestnikov, ki zanikajo zmago Joeja Bidna na novembrskih predsedniških volitvah oziroma verjamejo, da se je zgodila volilna prevara, je v večernih urah na ulicah Washingtona izbruhnilo nasilje med Trumpovimi podporniki in protiprotestniki.
Spopadli so se predvsem pripadniki skrajno desne skupine Proud Boys in Antifa protiprotestniki. Prvi so nosili značilna črno-rumena oblačila, neprebojne jopiče, čelade in uporabljali kretnje, ki jih povezujejo z belim nacionalizmom. Zažigali so zastave gibanja Black Lives Matters oziroma Življenja temnopoltih štejejo. Policija je sicer obe skupini poskušala držati drugo od druge in pri obeh uporabila solzivec. A nasilja in spopadov niso mogli preprečiti. Aretirali so najmanj 23 oseb.
Po poročanju Washington Posta so bile z vbodnimi ranami v bolnišnico odpeljane štiri osebe, vse naj bi imele težje poškodbe. Še ena oseba naj bi utrpela strelno rano, navaja AFP. Ni pa še potrjeno, ali so bile vse žrtve del protestov.
Skupina Proud Boys je širši javnosti postala znana predvsem po tem, ko je Trump med predsedniško debato ob pozivu, naj obsodi borce za belo prevlado, dejal, da sta za nasilje v državi krivi "antifa in levica", Proud Boysom, skrajni desničarski skupini, pa je dejal, "naj se umaknejo in so v pripravljenosti". Gre za skrajno desno, neofašistično organizacijo, ki jo je FBI pred leti razglasil za "ekstremistično skupino". Pripadniki so lahko le moški, za njih so značilni šovinizem, islamofobija, protipriseljenska stališča.
Trump svoje podpornike preletel s helikopterjem
Protesti so potekali tudi v nekaterih drugih ključnih zveznih državah, po tem, ko je ameriško vrhovno sodišče v petek zavrnilo tožbo Teksasa proti izidom predsedniških volitev v Wisconsinu, Michiganu, Georgii in Pensilvaniji, s katero so zahtevali, da se zmaga v teh zveznih državah pripiše Trumpu in ne Bidnu.
Trump je v soboto pozdravil svoje podpornike ter množico, ki je med drugim prepevala ameriško himno, celo preletel s helikopterjem.
Zaščitne maske so bile med množico njegovih podpornikov redke, kljub izjemno visokim številkah novih okužb in smrti v ZDA. Nosili so zastave "Trump 2020", večina izmed njih ne verjame, da je Biden pošteno zmagal na novembrskih volitvah. "Jasno je, da so bile volitve ukradene," je za Guardian dejal Mark Paul Jones iz Pensilvanije, ki je na shod prišel skupaj z ženo. Sobotni shod je potekal dva dni pred srečanjem elektorjev, ki bodo uradno izvolili Bidna za 46. ameriškega predsednika.
Množico je nagovoril tudi general Mike Flynn, ki ga je Trump nedavno pomilostil - nekdanji Trumpov svetovalec za nacionalno varnost je priznal krivdo za laganje FBI o stikih z ruskim veleposlanikom.

KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.