QAnon je obsežna zbirka navideznih razkritij in napovedi, ki se je zarodila na internetu, najprej na obrobni spletni oglasni deski 4chan, nato se je preselila na še bolj zakotno 8chan, ki se zdaj imenuje 8kun. Anonimna oseba, ki se predstavlja kot Q, po prepričanju njenih sledilcev pa naj bi šlo za visokega vladnega uradnika z dostopom do najbolj zaupnih podatkov, je začela objavljati "drobtinice", kot sledilci imenujejo kratke zapise, nekakšno kombinacijo napovedi in ugank. Sporočila so polna simbolike, za njihovo razlago pa nastajajo številni videoposnetki, v katerih Anonovci (Anon je skrajšava besede anonimni) drug drugemu pojasnjujejo, kaj jim Q želi sporočiti.
Z naraščanjem števila sledilcev je zrasla tudi zamotana teorija zarote, po kateri ima svet v krempljih satanistična klika pedofilov, ki imajo v svojih rokah vse vzvode oblasti, politiko, medije, zabavo. Odrešenik je Trump, ki ve vse o tej zločinski združbi in se bori proti njej, ob strani pa mu stoji skupina vojaških obveščevalcev, povezanih v Q-tim. Ta naj bi bil v ozadju zakodiranih sporočil, ki jih Q objavlja na omenjenih spletnih oglasnih deskah. Čeprav je število sledilcev gibanja QAnon še vedno razmeroma majhno, saj po marčevski raziskavi organizacije Pew tri četrtine Američanov sploh še ni slišalo zanj, pa je v zadnjem času vzbudilo dovolj pozornosti, da je družbeno omrežje Twitter v torek zvečer po ameriškem času sporočilo, da bo omejilo njegovo delovanje.
V sporočilu za javnost so navedli, da je ukrep "del njihovih prizadevanj za omejevanje vedenja, ki bi lahko imelo škodljive posledice tudi v resničnem svetu". Tako so v zadnjih tednih zaradi usmerjenega nadlegovanja že ugasnili več kot 7.000 računov, povezanih z gibanjem. Nehali bodo priporočati vsebino, ki jo razširjajo pristaši gibanja, kar naj bi vplivalo na okoli 150.000 računov na omrežju. Prav tako bodo blokirali spletne naslove, povezane s QAnon, da jih ne bo več mogoče razširjati prek tvitov. S tem naj bi skušali ustaviti razširjanje lažnih informacij, ki spodbujajo nevarno vedenje. Zvezna policija FBI je že lani gibanje označila za možno domačo teroristično grožnjo.
Nov izraz nezadovoljstva
Pojav gibanja ni presenetljiv, saj jezdi dolgi val nezadovoljstva s politično elito v Washingtonu. V času predsednika Baracka Obame se je usmerilo v tako imenovano Čajankarsko gibanje, ki se je sprva osredotočilo na proračunsko varčnost države, kasneje pa prevzelo najbolj desne ideje v republikanski stranki. Po koncu čajanke je plamenico prevzel Trump kot novi rušilec politične vrhuške, kar mu je pomagalo v Belo hišo, posvojila pa ga je tudi takrat še povsem neznana QAnon sekta. "Osrednja misel te skupnosti je prepričanje, da je celoten političen sistem skvarjen, popravi pa ga lahko samo novinec v Washingtonu," to ljubezen pojasnjuje preiskovalec teorij zarot Travis View, ki vodi podkast QAnon Anonymous, na katerem secira gibanje.
To je v treh letih preraslo v virtualni kult in se počasi začelo precejati v volilno bazo ameriške desnice, vedno dojemljivo za obskurne teorije zarot. Poleti 2018 so se na Trumpovih zborovanjih začele pojavljati črke Q, v Tampi na Floridi so bile že v ospredju množice pod govorniškim odrom. Vendar je takrat Bela hiša preventivno sporočila, da predsednik "obsoja in se odreka vseh skupin, ki spodbujajo nasilje, in zagotovo ne podpira skupin, ki bi podpirale takšno vedenje". Hkrati je Trump več kot 160-krat tvitnil objave, povezane s QAnon. Njegov sin Eric pa je na Instagramu objavil veliko sliko Q. "Nihče v vladi ni javno podprl gibanja, toda zdi se, da so bili hkrati pripravljeni pomežikniti in pokimati ter jih spodbuditi," je prepričan View.
Q kongresni kandidati
Visoki uradnik Bele hiše Dan Scavino je marca na Facebooku objavil fotografijo s simboliko gibanja. Republikanski poslanec Devin Nunes iz Kalifornije, eden najbolj zvestih zagovornikov predsednika v kongresu, je svoje sledilce usmerjal k računu Umazana resnica, prek katerega so se širile s QAnon povezane zarote. Prvi Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn, ki je moral oditi po razkritju laganja o spornih telefonskih pogovorih z ruskim veleposlanikom, še vedno pa je obtožen zaradi svojih priznanj, da je pod prisego lagal zvezni policiji, se je v začetku meseca posnel s prijatelji pri recitiranju prisege. Pri tem naj bi uporabil tudi besede gibanja.
Po štetju organizacije Media Matters, ki spremlja delovanje konservativnih medijev, je več kot šestdeset sedanjih in nekdanjih kandidatov za kongres podprlo ali razširjalo teorije gibanja QAnon, pri čemer je 61 republikancev, dva sta demokrata, eden libertarec, dva pa neodvisna. Štirinajstim se je uspelo prebiti skozi strankarske volitve in bodo jeseni na glasovnicah za kongres. Nekateri se sedaj odmikajo od svoje prejšnje podpore gibanju ali o njej nočejo več javno razpravljati. Toda po besedah Joanne Miller, ki se na univerzi Delawara ukvarja s politično psihologijo in teorijami zarote, je "nekaj v tem političnem trenutku, kar spodbuja tovrstne kandidature".
Čakanje na vihar
Politično ozračje seveda močno oblikujejo sporočila iz Bele hiše, ki načrtno rušijo institucije demokracije, vsak upor proti predsedniku pa označijo za delovanje "globoke države". Ta je osrednji povezovalni element tudi v kozmosu QAnon, zaradi njenih posegov ne bi smeli zaupati skoraj ničemur. Njihova vseobsežna teorija je uspela povezati tako različne dogodke, kot sta pojav Islamske države in atentat na Johna Kennedyja. Veliko sledilcev Q-ja je prepričanih, da je Kennedy moral umreti, ker je hotel razkriti obstoj globoke države in njene skrivne vlade. Hkrati se med njimi širi povsem nasprotna zamisel, da je Kennedy živ in da je bil atentat le slepilo, saj ga je globoka država umaknila v ilegalo, kjer se pripravlja na prevzem oblasti v vladi sveta.
Po osrednji qanonovski teoriji zarote so tudi streli na Ronalda Reagana prišli po ukazu globoke države, vsi predsedniki za njim pa so bili njeni agentje. Z izjemo seveda Trumpa, tega je izbrala vojska, da bi ji pomagal razkriti delovanje skrivne elite. Ta se je odzvala z njegovim rušenjem, prek medijev, ki jih nadzoruje, so ga obtožili sodelovanja z Rusijo, ko to ni uspelo, so ga skušali odstaviti z ukrajinsko afero. Toda kljub vsem naporom Trump zmaguje, Q pa s svojimi razkritji neti javnost, da bo pripravljena na "vihar", trenutek, ko bodo voditelji globoke države priprti in poslani v Guantanamo. Spisek pripadnikom zlovešče elite se ves čas daljša. Na njem sta Hillary in Bill Clinton, pa Barack Obama, celo igralec Tom Hanks in slovita Oprah Winfrey. Vsi naj bi končali v Guantanamu. Končni cilj pa je zrušenje Georgea Sorosa. Ali vplivne družine Rothschilds. Ali tajne združbe Iluminati ...
Nevarnost nasilja
Zamisel viharja je nastala po fotografiranju Trumpa s skupino visokih vojaških oficirjev oktobra 2017. Predsednik je takrat dejal: "Veste, kaj to pomeni? Morda gre za zatišje pred viharjem." Kmalu zatem so se pojavila prva sporočila Q-ja, v katerih je najavil, da je predsednik namigoval na množične aretacije, ki bodo za vedno obglavile globoko državo. Te naj bi prišle v bližnji prihodnosti, nekatere napovedi so celo omenjale datume, kdaj bo kdo aretiran, ko se ni ničesar zgodilo, je Q vedno našel razlog, zakaj so jih morali odložiti, a vedno zagotavlja, da ima Trump položaj trdno v rokah.
Tako kot vsi dobri prerokovalci tudi Q v javnost daje precej nejasne in težko razumljive namige, kar omogoča najbolj divje razlage zvestih sledilcev. Analitiki so prepričani, da korenine QAnona segajo v tako imenovano Pizzagate, teorijo zarote, po kateri je Hillary Clinton iz picerije v Washingtonu usmerjala mednarodno omrežje za spolno zlorabo otrok. Bedarija bi bila komična, če ne bi možakarja iz Severne Karoline spodbudila, da se je odpeljal v prestolnico in s puško v roki vdrl v restavracijo. Na srečo ni bil nihče poškodovan.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.