Vulkan je v ponedeljek izbruhnil na polotoku Reykjanes po tednih močnih potresov in tresljajev. Novembra so oblasti iz ribiškega mesteca Grindavika, ki ga ogroža lava, evakuirale 4000 ljudi.
Islandski meteorološki urad je sporočil, da se vulkan še naprej umirja, obstaja pa povečana verjetnost, da se bodo vzdolž prvotnega preloma odprle nove razpoke. Včeraj so sicer opozorili, da bi lahko strupeni plini dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik, ki se nahaja okoli 42 kilometrov od Grindavika, a se to do danes zjutraj ni zgodilo.
Znanstveniki lahko o nadaljnji aktivnosti vulkana medtem le ugibajo in se opirajo na satelitske slike, poroča znanstveni dopisnik Sky News Thomas Moore. Tla so se po izbruhu na nekaterih območjih dvignila za 35 centimetrov, zdaj pa so se spustila za 5. "Ali bo prišlo še več lave? Ne vemo, zelo pozorno spremljamo, da bi se prepričali, ali se bodo odprle nove razpoke," dodaja Moore.
Grindavik bo medtem mesto duhov vse do 28. decembra. Islandska javna televizija RUV poroča, da je policija zaprla območje za ves promet, policisti so tam prisotni 24 ur na dan. Zaprto je tudi priljubljeno turistično zdravilišče Blue Lagoon, dejavnosti v bližnji elektrarni Svartsengi pa so omejene.
V torek zvečer so morale reševalne službe s helikopterjem reševati moškega, ki se je izgubil v bližini kraja izbruha. Spletna stran z novicami Iceland Monitor navaja častnika obalne straže Asgeira Erlendssona, ki pravi, da so pohodnika po preiskavi našli na varnem in ga na varno pripeljali s helikopterjem.
Začetna poročila so sicer nakazovala, da sta signal SOS poslali dve osebi, vendar pa so kasneje ugotovili, da gre le za enega pohodnika. "Helikopter ga je našel in odpeljal nazaj v mesto," je Erlendsson povedal za spletno stran. Oblasti so prebivalce pozvale, naj se izogibajo območju, in opozorile, da vulkan ni turistična atrakcija.
Zunanji minister Islandije Bjarni Benediktsson je sicer opozoril, da bi lahko vulkanski izbruh trajal več mesecev. "Kaj pričakovati v prihodnosti? Pravijo nam, da bi lahko to trajalo tedne ali celo mesece," je dejal.
Vulkanski izbruhi na Islandiji, ki ima 33 aktivnih vulkanov, niso redkost, tokratni pa naj ne bi povzročil takšnih težav kot tisti leta 2010.
Takrat je izbruh z ledom prekritega vulkana Eyjafjallajokull, visokega več kot 1660 metrov, poslal v ozračje ogromne količine pepela, ki je ohromil letalski promet nad Evropo. Odpovedanih je bilo 100.000 poletov za skupaj več kot deset milijonov potnikov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.