Izvor novega koronavirusa bo preučila ekipa Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je že v Vuhanu in naj bi že jutri zaključila dvotedensko karanteno. Kot smo že pisali, želi Kitajska na vsak način zasaditi dvom v to, ali je mokra tržnica v Vuhanu res rojstno mesto pandemije covida-19.
Uradna propaganda glede epidemije, ki jo širi kitajska vlada, se osredotoča na junaški odziv države na virus. Peking v luči obtožb, da je poskušal prikriti prve primere in se je odzval neprimerno, poleg tega ostaja tiho glede prvih dni izbruha novega koronavirusa.
Izbrisali skupinske pogovore svojcev preminulih za covidom-19
Kot pa danes piše Guardian, so se oglasili nekateri svojci preminulih bolnikov z novim koronavirusom. Ti trdijo, da so oblasti posegle v njihovo komunikacijo in poskušajo prikriti sledi njihovih pogovorov.
Kitajske oblasti naj bi izbrisale njihov skupinski pogovor na enem izmed družbenih omrežij. Gre za skupino na družbenem omrežju WeChat, ki jo je v zadnjem letu uporabljalo med 80 in 100 sorodnikov preminulih v Vuhanu in je pred desetimi dnevi brez pojasnila izginila.
Izbrisali naj bi jo zato, da bi sorodnike pokojnih, ki opozarjajo na napake oblasti ob izbruhu koronavirusa, utišali v času, ko se v mestu zadržujejo preiskovalci Svetovne zdravstvene organizacije, ki preiskujejo izvor pandemije.
Skupina sorodnikov umrlih, ki se je povezala na spletu, namreč želi, da uradniki v Vuhanu sprejmejo odgovornost. Ti naj bi po mnenju sorodnikov, ki so bili del izbrisanih spletnih pogovorov, neustrezno ravnali in bili sokrivi za več kot 4000 (uradno) zabeleženih smrtnih žrtev novega koronavirusa na območju, piše Guardian.
Številni namreč ne zaupajo uradnemu številu smrtnih žrtev, češ da so zaradi pomanjkanja testov v kaotičnih zgodnjih dneh pandemije mnogi umrli, ne da bi potrdili, da so umrli zaradi novega koronavirusa.
Njihova prizadevanja za iskanje pravice in odgovornosti oblasti pa naj bi slednje zatirale z ustrahovanjem, podkupovanjem in nadzorovanjem komunikacije po družbenih omrežjih. Oblasti so skupinske pogovore izbrisale po tem, ko so nekateri člani ekipo WHO pozvali, da se sestane z njimi. Med njimi je tudi Zhang Hai, ki je zaradi covida-19 izgubil svojega očeta.
Kot je povedal za Guardian, upa, da skupina WHO ne bo postala orodje za širjenje laži: "Neumorno iščemo resnico. Kar se je zgodilo v Vuhanu, je bilo kriminalno dejanje, in ne želimo, da WHO na Kitajsko pride le zato, da zakrije te zločine. Ne pretvarjajte se, da ne obstajamo in da ne iščemo zadoščenja," sporočajo oblastem in dodajajo, da bodo s pomočjo medijev poskrbeli, da bodo vsi vedeli, da še niso obupali.
Številni člani skupine naj bi celo načrtovali tožbo proti oblastem v Vuhanu, zdaj pa so zaradi izbrisa skupine izgubili stike. Po Zhangovem mnenju to kaže, da so kitajske oblasti zelo živčne in da se bojijo, da bi tem družinam uspelo stopiti v stik s strokovnjaki WHO.
Spomnimo
Po letu dni od uvedbe 76 dni trajajočega zaprtja družbe zaradi širjenja novega koronavirusa spomine na dogodke v kitajskem Vuhanu zaznamujeta mešanica ponosa in previdnosti zaradi možnosti ponovitve izbruha. Življenje se je sicer odtlej v mestu, ki velja za izvor virusa, v nasprotju z večjim delom preostalega sveta vrnilo v normalne tirnice.
Po vsem svetu sta doslej zaradi covida-19 umrla najmanj dva milijona ljudi, od tega na Kitajskem manj kot 50.000. Peking za zajezitev širjenja virusa strogo uveljavlja ukrepe, ki vključujejo množično testiranje, aplikacije za sledenje gibanju in stikom ter splošno obveznost nošenja mask.
Kljub temu se tudi po vsej Kitajski še naprej pojavljajo skupki okužb, ki jih oblasti skušajo zajeziti s testiranjem in tarčnimi zaprtji. Po dolgem obdobju dnevnih potrjenih novih okužb z dvomestnimi številkami v zadnjem času poročajo tudi o vnovičnem porastu primerov.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.