Srbski predsednik Aleksandar Vučić je med gostovanjem na TV Prva potrdil, da znotraj njegove stranke SNS deluje tajna skupina, ki se imenuje "Špartanci". Dejal je, da so za njegov okus nekoliko skrajni, vendar jih sprejema, ima rad in jim pravi lojalisti.
Po njegovih besedah so na ustanovni konferenci, kjer jih je bilo 1019, s krvjo prisegli, da ne bodo nikoli šli v koalicijo z "rumenimi izmečki". Med njimi sta tudi njegov brat Andrej in "še nekdo" iz družine. "Ampak zdaj jih je že več kot 17.000," je dejal po poročanju Danas.rs.
Znano je, da so imeli 31. decembra lani srečanje v eni od pravoslavnih cerkev. "Najprej so bili v majhni cerkvi, takšna je njihova navada. Tukaj so kot čuvaji, ne iščejo ministrskih mest ali česar koli. O njih lahko govorim samo pozitivno," je dejal srbski predsednik. Po njegovih besedah so prorusko usmerjeni in bodo nasprotovali vsakršnemu poskusu nasilnega rušenja vlade. "To so častni ljudje, ki niso bogati in so me pripravljeni braniti do smrti. Pripravljeni so na boj, videli ste nekaj teh mladeničev, kako so se zoperstavili Đilasu in njegovim razbojnikom," je še dodal.
Spomnimo, vodja srbske Stranke svobode in pravičnosti Dragan Đilas je bil decembra v Beogradu poškodovan v pretepu, ki je izbruhnil, potem ko je videl ljudi, ki lepijo plakate proti njemu.
V omenjeni tajni organizaciji naj bi bili lokalni kikboksarji, nogometni huligani in nekdanji pripadniki zemunskega klana, menda tudi Dragan J. Vučićević, urednik tabloida Informer, ki je prejšnji teden hrvaške študente, ki so izrazili solidarnost s Srbi, obtožil, da so vohuni hrvaške SOA.
Ustrahovanje protestnikov
Opozicija je na drugi strani v Vučićevih Špartancih prepoznala njegove "lopove v civilu", ki že dlje časa ustrahujejo udeležence vse številnejših množičnih protestov proti vladi.
"Nenavadno je tudi, da niti patriarh Porfirije niti Srbska pravoslavna cerkev ne reagirata, ko nam predsednik države govori, da se ti vigilanti srečujejo v neki cerkvi," je dejala predstavnica opozicije Marinka Tepić.
"Vučić ne zna najti odgovora na študentske proteste. In ne le na študentske proteste, ampak na ogromno količino vznemirjene Srbije, ki se ne boji več Vučića in bi lahko na koncu sprožila še kakšne stavke," je komentiral novinar Slobodan Stupar.
Kot je znano, proti Vučiću že dlje časa potekajo protesti zaradi padca nadstreška na postaji v Novem Sadu, kjer je umrlo 15 ljudi.
Milomir Mandić, raziskovalec Demostata, je za Danas.rs ocenil, da gre za nov taktični poskus vlade, ki želi doseči večkratni učinek – odvrniti pozornost javnosti od politične krize in študentskih uporov, homogenizirati strankarske privržence in disciplinirati strankarsko birokracijo. Vendar, kot dodaja, lahko na podlagi Vučićeve izjave sklepamo, da je ime "lojalisti" sinonim za lojalnost Vučiću, da so prorusko usmerjeni, da jih je trenutno 17.000, večinoma moških, in da so pripravljeni na boj.
'Ga je srbska vojska zavrnila?
Hrvaški strokovnjak za varnost Gordan Akrap je za Dnevnik.hr ocenil, da je številka 17.000 ljudi pretirana. Zanj je pravo vprašanje, zakaj Vučić protestnikom vse pogosteje grozi z nasiljem zunaj pravnega okvira?"Vprašanje je, ali je od oboroženih sil Srbije zahteval njihovo močnejše udejstvovanje na ulicah in poskus nasilnega zatiranja študentskih protestov? Kajti če je, in sploh ne dvomim, da se je poskušal pogovarjati z oboroženimi silami Srbije na to temo, je bil očitno zavrnjen," je še dodal.
Zato se je po njegovem mnenju zatekel k neinstitucionalnim rešitvam, "kar je popolnoma nesprejemljivo za državo, ki želi postati članica EU". Akrapa, pa tudi voditelje opozicije, Vučićeva odkrita normalizacija bojevitih strankarskih kril spominja na zametke fašističnih paravojaških organizacij – od nemškega SS do ruskega Wagnerja.