Kot je v ponedeljek pojasnil Aleksandar Vučić, so za obisk Jasenovca uradno zaprosili kabinet predsednika Hrvaške že septembra lani. "Večkrat, posredno in neposredno, so nas prosili, naj prestavimo obisk zaradi notranjepolitičnih razmer. Tega nismo razkrili v javnosti, ker se s partnerji tako rešujejo stvari," je dejal. Za obisk so ponovno zaprosili marca letos, a so tudi takrat dobili odgovor, "da obisk v tem trenutku ni dobrodošel".
Tretjič je Vučić o tem, da namerava obiskati Jasenovac, obvestil Milorada Pupovca, predsednika stranke SDSS, ki zastopa interese srbske manjšine na Hrvaškem. Dejal mu je, naj, če želi, o tem obvesti tudi kabinet predsednika vlade. "Rekel sem mu, da bomo šli in prišli v Jasenovac in da bo z nami morda prišla ena kamera ter da bomo obvestili javnost, da smo to storili," je pojasnil in dodal, da je sit poslušanja neumnosti o neprimernem času za obisk, saj "želi samo položiti cvetje in nič več". "In potem so oni naredili tak cirkus."
"Sramotno je, da v 81 letih od ustanovitve enega najbolj groznih nacističnih taborišč smrti v Evropi noben srbski predsednik ni bil v Jasenovcu. Tam sem bil dvakrat, a ne kot predsednik," je dejal Vučić.
Kritiziral je tudi tudi hrvaške medije in se obregnil ob besede hrvaškega zunanjega ministra Gordana Grlić-Radmana, da obisk Jasenovca ni izlet na morje, pač pa gre za obisk predsednika države, ki zahteva določene postopke.
"Nočem na morje, hočem v Jasenovac," je večkrat ponovil Vučić in dodal, da veliko njihovih državljanov hodi na morje na Hrvaško in se s tem hvali, a da njega ni med njimi in da na hrvaško morje niti ne bi šel, "še posebej ne v Dubrovnik ali Rovinj".
Povedal je tudi, da je v Zagreb poslal noto, v kateri je zapisal, naj do 17. septembra izberejo dan, ko bo lahko obiskal Jasenovac, in da bo to tudi storil, a da ne verjame, da mu bo Hrvaška "to kdaj dovolila".
Po njegovih besedah se bo Srbija vedno zavzemala za "civilizirano komunikacijo" s Hrvaško, a so zdaj spoznali, da je Jasenovac očitno "prepovedano mesto". "Mi bomo delali na tem, da v glavah srbskih otrok to ne bo tako," je še dodal in napovedal velike sistemske spremembe v izobraževalnem sistemu.
Plenković: Reakcija Beograda je histerična, mi smo "cool in easy"
Odločitev Hrvaške, da Vučiću prepreči obisk v Jasenovcu, je v ponedeljek komentiral tudi hrvaški premier Andrej Plenković. Dejal je, da Hrvaški takšen obisk v tem trenutku ne ustreza oziroma za to ni pravi čas, kar so sporočili tudi Srbiji.
"Neuradno smo izvedeli, da želi priti v nedeljo. Rekli smo, da ni pravi trenutek niti pravi način," je pojasnil in poudaril, da se je o vsakem obisku, ki ima lahko politične posledice, treba pazljivo dogovarjati. "To ni zasebni obisk, to je nekaj povsem drugega," je izpostavil in dodal, da se tudi hrvaški predstavniki ne sprehajajo po Srbiji brez razloga, ampak dobijo potni nalog, v katerem je opisan namen njihovega obiska.
Odziv Beograda je označil za "histeričen", ne le s strani oblasti, pač pa tudi medijev. Hrvaška je po njegovih besedah "vključujoča in strpna" ter na tej temi ne želi nabirati političnih točk. "Mi smo ves čas cool in easy, in ko pride pravi trenutek, se bo obisk zgodil. Hrvaška spoštuje srbsko manjšino na Hrvaškem, spoštuje vse manjšine na Hrvaškem, zelo si prizadeva za zaščito pravic Hrvatov, ki živijo v Srbiji ... in tako bomo tudi nadaljevali. Delamo tisto, kar mislimo, da je dobro in prav. Naša politika je vse prej kot histerija ali kakršno koli nabiranje političnih točk. Vse se bo izšlo, le spoštljivi, obzirni in složni moramo biti v medsebojnih odnosih," je še pozval Plenković.
Da Hrvaška nasprotuje revizionizmu v nekaterih delih Zahodnega Balkana, ki bi lahko destabilizirali regijo, pa je v ponedeljek v Bruslju izjavil hrvaški zunanji minister Grlić-Radman po sestanku zunanjih ministrov držav članic EU. "Nismo mogli verjeti, da je preprečitev tega obiska ustvarila takšno histerijo in nervozo v Srbiji," je dejal in pojasnil, da je z revizionizmom med drugim mislil na izjavo srbskega notranjega ministra Aleksandra Vulina, da je Zahodni Balkan lahko stabilen samo, če vsi Srbi živijo v eni državi.
Grlić-Radman je ponovil tudi, da Vučić svojega poskusa prihoda v Jasenovac ni javil na primeren način, po uradnih kanalih. "Treba je razumeti, da Vučić prihaja iz države, ki je bila v začetku 90. let agresor, da je varovana oseba in da je to zaradi tega zelo občutljivo vprašanje, o katerem se je treba dobro pogovoriti, da bi se lahko organiziral obisk," je še pojasnil.
Da Vučić ni izbral primernega načina in da je šlo za provokacijo, sicer meni tudi nekdanji srbski predsednik in vodja stranke SDS Boris Tadić. V intervjuju za srbski portal Nova.rs je dejal, da bi predsednik Srbije moral obvestiti hrvaško vlado o svojih načrtih, to, kar se je zgodilo, pa je samo "kvazipatriotska predstava", s pomočjo katere na nevaren način trguje z nacionalnimi čustvi.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.