Ruski ambasador v Srbiji Aleksandr Botsan-Karčenko je javnost razburil z izjavo o tem, da bodo Rusi v Srbiji vzpostavili vojaško bazo. "Vzpostavitev ruske vojaške baze na srbskem ozemlju bi bila v našem interesu. Kljub temu je vzpostavitev vojaške baze v Srbiji samostojna in suverena odločitev vsake posamezne države," je dejal.
Njegova izjava je v Srbiji dvignila veliko prahu. Srbski analitiki so Rusiji očitali, da s širjenjem informacij o ruski vojaški bazi namerno spodkopava interese Srbije v času, ko je ta že tako pod drobnogledom Zahoda, poroča srbski časnik Danas.rs.
Ugibanja o tem, ali bodo v Nišu srbsko-ruski humanitarni center res preuredili v rusko vojaško bazo, je srbski predsednik Aleksandar Vučić zavrnil. "Srbija ne potrebuje vojaških oporišč. Branili bomo svojo državo in narod, samovoljno gradil želena zavezništva, pri čemer se ne bomo sramovali dobrih odnosov z Rusijo, Ameriko in Kitajsko. Nihče me ne bo prisilil, da bi na našem ozemlju vzpostavili tujo vojaško bazo. Poskrbeli bomo zase," se je Vučić odzval na besede ruskega ambasadorja, poroča časnik b92.
Čeprav je Vučić zanikal vzpostavitev kakršnekoli vojaške baze, pa v svoji izjavi ni posebej izpostavil Rusije, zaradi česar je javnost njegovo izjavo dojela kot precej zadržano. Neopredeljenost srbskemu predsedniku očita tudi ruski časopis Komersant, v katerem so objavili analizo Vučićeve izjave. Po eni strani naj bi se srbski predsednik oddaljeval od naklonjenosti do ruske vojaške baze, po drugi strani pa naj bi se s svojim nejasnim odzivom želel izogniti kvarjenju odnosov z Moskvo. Ruski mediji previdne izjave predsednika povezujejo tudi z nedavnim okrepljenim vojaškim sodelovanjem med Srbijo in ZDA, predvsem v vojaški bazi Jug pri Bujanovcu, na jugu države.
Pred Rusi je Srbom neopredeljenost očital že beloruski predsednik Aleksander Lukašenko. "Srbija želi sedeti na treh stolih naenkrat: na evropskem, ameriškem in ruskem. Taka nevtralnost ne bo več možna", je dejal.
Poziv Beogradu, naj stopi na stran Moskve
V Srbiji so te besede skoraj soglasno ovrednotili kot povabilo Beogradu, naj se v tem "geopolitičnem spopadu" postavi na stran Moskve, piše dnevnik Danas.rs. Ruskim analizam se pridružuje tudi nekdanji srbski veleposlanik v Belorusiji in zunanjepolitični svetovalec Srećko Dukić. "Srbska vlada sledi politiki zarivanja glave v pesek. Takšno obnašanje ne bo več dolgo delovalo," je dejal Dukić in dodal, da srbske oblasti v prihodnjih mesecih verjetno ne bodo spremenile svoje politike.
Vučić pri tem ostaja jasen: "Nihče me ne more prisiliti v to, da bi Srbija izgubila svojo vojaško nevtralnost."
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.