
Kot je po zmagi poudaril srbski predsednik Aleksandar Vučić, je od 3,3 milijona volivcev glas za njegovo SNS oddalo kar dva milijona ljudi. "V tem trenutku imamo 63,4 odstotka osvojenih glasov, a pričakujemo več od 64 odstotkov, ko prispejo še glasovi s Kosova in iz tujine," je v volilnem štabu SNS pred svojimi privrženci ponoči poudaril Vučić, ki vodi Srbijo od leta 2012.
Kot je spomnil, je v politiki že dolgo, a nedeljska zmaga je nekaj, česar doslej še ni doživel. "Zmagali smo povsod. Zmagali smo v krajih, kjer še nikoli nismo (...) Srbija še nikoli nikomur ni podelila toliko zaupanja, kot ga je podelila nam. To je za nas ogromna obveza, za mene osebno pa breme tisočih kilogramov," je nadaljeval Vučić in obljubil, da se bo "z vsem srcem, znanjem in energijo" boril za Srbijo. Govor je zaključil z vzklikom "živela Srbija".
Sodeč po delnih izidih je uspelo triodstotni prag, potreben za vstop v parlament, preseči le še listi socialistov zunanjega ministra Ivice Dačića in desni populistični stranki SPAS nekdanjega vaterpolista Aleksandra Šapića, sedanjega župana Novega Beograda. Poleg tega naj bi sedeže v parlamentu zasedle še štiri liste strank manjšin – Madžarov, Bošnjakov in Albancev, ki za vstop ne potrebujejo preseči treh odstotkov.
Dačić je ponoči na novinarski konferenci ocenil, da so bile nedeljske volitve "cunami številka dve" – potem ko so volitve leta 2016 "zbrisale" posamezne stranke, so jih volitve leta 2020 dokončno "pokončale". "Ponosni smo na vse dobro, kar smo z Vučićem naredili za Srbijo, in smo pripravljeni nadaljevati to sodelovanje, a ta odločitev mora biti njihova, saj so oni absolutni zmagovalci volitev," je dejal.
Po Vučićevem monologu so sledila vprašanja novinarjev, na katera pa predsednik ni želel odgovarjati. Najprej se je obrnil proti novinarki srbske javne televizije, ki mu je naklonjena. "Navajen sem, da me po treh sekundah prične prekinjati nekdo drug, ne pa RTS," ji je zabičal. Še bolj se je razburil, ko mu je vprašanje postavila novinarka televizije N1, ki je želela vedeti, ali si želi parlament brez opozicije. "Tisti, ki ste jih zagovarjali, ne bi dosegli niti parlamentarnega praga. Več sreče prihodnjič," je dejal Vučić, njegovi strankarski kolegi in podporniki pa so mu nato začeli glasno ploskati. Na sedežu SNS so nato odprli šampanjec, manjkali pa niso niti trubači.
Volilna udeležba je bila v nedeljo po poročanju tujih tiskovnih agencij malo manj kot 50-odstotna, kar je sicer manj kot leta 2016, ko je bila več kot 56-odstotna, a ne bistveno. Volilna komisija mora končne izide objaviti v 96 urah, a kot je zatrdil Srđan Bogosavljević iz agencije Ipsos, ki je skupaj s centrom Cesid izvedla vzporedne volitve, se rezultat zagotovo ne bo bistveno spremenil.
Za 250 poslanskih sedežev se je sicer potegovalo 21 strank in zavezništev, o večjih nepravilnostih pa niso poročali. Volitve so v času epidemije covida-19 potekale ob varnostnih ukrepih, kot so nošenje zaščitnih mask na voliščih in spoštovanje razdalje najmanj enega metra. V državi so sicer v nedeljo potrdili še 91 novih okužb.

Opozicija volitve bojkotirala. Tadić: Vučić izvaja inženiring na ljudeh
Volitve, na katerih je 6,6 milijona volivcev ob poslancih izbiralo tudi člane občinskih in mestnih skupščin ter pokrajinske skupščine Vojvodine, bi morale biti 26. aprila, a so jih zaradi pandemije novega koronavirusa in razglasitve izrednih razmer 15. marca preložili. V opoziciji so tudi tokrat pozivali k preložitvi volitev na jesen zaradi naraščanja števila okužb od začetka meseca, a oblasti so vztrajale, da so razmere pod nadzorom in da ustava ne omogoča novih preložitev.
Glavne opozicijske stranke, združene v Zvezo za Srbijo (SZS), so volitve bojkotirale, saj menijo, da ni pogojev za demokratične in poštene volitve. Poslanci te zveze sicer že leto dni bojkotirajo delo parlamenta. "Vučiću je povsem uspelo uničiti politično tkivo Srbije. Izvaja inženiring na ljudeh. To je brezupno stanje. Ni normalno, da ima ena stranka več kot 60 odstotkov, druga pa le 10," je za H1 volitve komentiral nekdanji srbski predsednik Boris Tadić.
Vodja Stranke svobode in pravičnosti (SAA) Dragan Đilas je ocenil, da volitve niso uspele, saj je glasovalo manj kot 50 odstotkov registriranih volivcev. Volitve je označil za "lažne". Opozicija sicer trdi, da se je na volišča odpravilo le 42 odstotkov volivcev, v Beogradu samo 36.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.